Osman Efendi Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda Yasemin tarafından 1 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Osman Efendi Kimdir  Osman Efendi Son devir Anadolu velîlerindendir. Tokat'ın Erbaa ilçesi Holay köyünde 1877 yılında doğdu. Doğduğu köyde tahsîlini tamamladıktan sonra saatçilik yapmaya başladı.Osman Efendi Bir gün Eksel köyünde (yeni ismi Koçak) oturan Eksel şeyhi olarak bilinen Behrullah Efendinin saati bozuldu.

  Osman EfendibTalebelerine tamir edilmesini söyleyince, onlar; Efendim, karşı Holay köyünden Ali Osman isminde birisi var ona tâmir ettirelim.dediler. Talebelerinden biri AliOsman Efendi ile Erbaa'da karşılaşınca, hocasının saatinden bahsetti. Ali Osman Efendi de Eksel köyüne gitti.

  Osman Efendi Saati tâmir edip duvara astı. Behrullah Efendiye; Tamam çalışıyor efendim. dedi. Behrullah Efendi saate bakınca çalışan saat durdu. Ali Osman Efendi tekrar yapıp duvara astı.

  Behrullah Efendi saate bakınca, saat yine durdu. Ali Efendi hayretler içinde tekrar yaptı.

  Yine Behrullah Efendi saate bakınca, saat durdu. O zaman Ali Osman Efendi kendi kendine; Bu zat evliyâ bir zattır. Şu an kalbimin saatini tamir edecek kalp ustasının huzûrundayım. dedi ve Behrullah Efendiye talebe oldu. Arapça, Farsça ve kalp ilimleri de dâhil bütün ilimleri Behrullah Efendiden öğrendi. Behrullah Efendi vefâtına yakın; Bende ne varsa Ali Osman Efendi aldı götürdü. Bende bir şey bırakmadı. buyurdu.
   
Yükleniyor...
- Osman Efendi Kimdir Forum Tarih
Molla Osman Efendi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 8 Ekim 2012
İzmirli Osman Nûri Efendi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 14 Ağustos 2012
Hattat Hafız Osman Efendi Kimdir Kısaca Biyografi 26 Temmuz 2012
Hafız Osman Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 15 Temmuz 2012