Orucun Sağlığa Faydaları Nelerdir

'Ramazan ve Oruç' forumunda Merve tarafından 25 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Orucun Sağlığa Faydaları

  Orucun Sağlığa Faydası

  Oruç insan sağlığı açısından son derece önemlidir ve değerlendirilmesi gerekir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre oruç, başta obezite olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir.

  Ramazan ayının mide sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Oruçlu iken mide boşaldığı için; mide yenilen gıdaları eritmek için çok çalışmak zorunda kalmaz ve böylece rahatlamış olur. Fakat iftarda ağır ve çok yemek yiyerek mideyi fazla yormamak gerekir.

  Oruç vücuttaki birçok organın dinlenmesini sağlar. Mide başta olmak üzere, karaciğerin de dinlenmesine yardımcıdır. Midenin rahatlaması direk olarak bütün organların rahatlamasına neden olur. Böylece vücut dinlenmeye çekilir ve kendini yenilemeye yardımcıdır. Sadece bedenen değil, ruhsal olarak da rahatlık içindedir. Kişide bir sakinlik hali oluşur. Ayrıca vücuttan birçok toksin dışarı atılır. Mide vücutta baskı yapmadığından dolayı, stres azalır, damar sertliği en az seviyeye iner. Kısaca oruç insan sağlığı için bulunmaz bir nimettir.


  alıntı
   
Yükleniyor...
- Orucun Sağlığa Faydaları Forum Tarih
Ramazanda bozulan bir orucun güne gün tutulması Ramazan ve Oruç 14 Haziran 2015
Aşure Orucunun Dindeki Yeri Nedir? Önemli Gün ve Haftalar 11 Kasım 2013
Muharrem Ayında Tutulan Orucun Sevabı Önemli Gün ve Haftalar 11 Kasım 2013
Şevval orucunu kaza orucuyla beraber tutmak caiz mi? İslami Bilgiler 23 Ağustos 2013