Orucun Güzellikleri

'Ramazan ve Oruç' forumunda Masal tarafından 14 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Orucun Güzellikleri Nelerdir

Ramazan Orucunun Güzelliği

Orucun hayatımızdaki önemini ifade etmek için Efendimiz (s.a.s) şöyle tavsiyelerde bulunmuştur.

“Kalplerinizi az gülmek ve az yemekle ihya edin, açlık ile temizleyiniz ki, yumuşasın ve parlasın.”

“Midesini aç bırakan kimsenin düşünce kabiliyeti terak ki kaydeder ve zekâsı açılır.”

“Hikmetin nuru açlık, Allah’tan uzaklaşmanın sebebi tokluk, Allah’a yaklaşmanın sebebi ise miskinleri sevmek ve onlara yaklaşmaktır. Karnınızı tıka basa doldurmayınız; zira mideyi doldurmak kalbinizden hikmet nurunu söndürür. Az yemekle uykuya yatan kimsenin etrafında sabaha kadar huriler dolaşır.”

“Açlık ve susuzlukla nefsinizle mücadele ediniz; mükâfat oradadır.”

“Karnını doyurup uykuya yatan kimsenin kalbi katılaşır. Her şeyin bir zekatı vardır, bedenin zekatı açlıktır.”

“Şeytan âdemoğluna, kanın damara hululü gibi hulül eder. Onun giriş yollarını açlık ve susuzlukla daraltın.”

“Allahü Teala az yiyip, az içen kimselerle meleklere karşı övünür. Allahü Teala meleklere “şu benim kuluma bakın, onu dünyada yemek, içmekle ibtila ettim, o sabretti ve onları terk etti. Şahid olun, terk ettiği her lokma için Cennet’te ona bir derece veririm”. buyurur.

“Açlık ve susuzlukla nefsinize karşı cihad açın. Zira bu husustaki mükafat, Allah yolunda cihad edenin mükafatı gibidir. Ve Allah katında açlık ve susuzluktan daha sevimli bir emel yoktur.” (İhya-u Ulumi’d-din)

Sevmek, etrafınızdaki insanlarla diyalog kurmanızı sağlar, kalpler arasında gizli bir bağ oluşturur adeta. Sevgiyi belli etmek ise bambaşka bir olgudur. Peki, Yüce Yaratıcıya karşı sevgimizi nasıl ispat edersiniz diye sorsam. Oruç tutmakta Allah’a karşı sevgimizi ispat etmenin yollarından biridir. Yani oruç tutmanın bir bakıma anlamı “Allah’ım seni öyle seviyorum ki senin için saatlerce aç ve susuz kalabilirim hem de asla şikâyet etmeden” demektir. Aslında bir bakıma “Sen’in verdiğin nimetleri sen izin vermeden (iftar zamanından önce) yiyemem diye bir edeptir oruç.