Oruçluyken oje sürmek günah mı

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Sezen

  Sezen Editör

  Oruçluyken oje sürmek günah mı

  Oje sürmek yada makyaj yapmak dinimizce günah değildir. Çünkü Allah kadınları süse meyilli yaratmıştır. Bir kadın herkese güzel ve çekici görünemez. Dinimiz burada bir kısıtlama getirmiştir.

  Kadınların oje sürmesi yada makyaj yapması belli şartlar altında serbest bırakmıştır. Nur suresinde şöyle der; “Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

  Görüldüğü gibi bir kadının oruçken yada değilken oje sürüp makyaj yapması günah değildir. Ancak bunu herkesin göreceği şekilde değil sadece görmesinde sakınca olmayan kişilerin yanında yapması gerekir.
   
Yükleniyor...
- Oruçluyken sürmek günah Forum Tarih
Oruçluyken Krem Sürmek Orucu Bozarmı? Ramazan ve Oruç 23 Temmuz 2013
Oruçluyken susamamak için ne yapmalı? Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Oruçluyken göz damlası kullanılır mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçluyken diş firçalamak orucu bozar mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016