Oruçluyken beden temizliği yapılır mı

'Ramazan ve Oruç' forumunda Demet tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Oruçluyken beden temizliği yapılır mı

  Oruç tutarken vücudumuzun kıllarını ve kişisel temizliğimizi yapmak herhangi bir zarar vermez. Vücudumuzda ufak kesik veya kanama olursa dahi vücudumuzda bir şey girmediğinden dolayı oruç bozulmaz ama abdest bozulur. Mahremiyet olarak ise kadın kanda göbek ve diz kapağından olan kısımları örtmeleri gerekir. Diğer yerlerinin hemcinsi tarafından bakılması caiz olur. Ağda yaptırmak için kadının mahremiyet yerlerinin açması durumu caiz değildir. Kadınların bu hususta dikkat ederek kendi temizliklerini kendileri yapmalı. Mahrem yerleriniz dahi olsa hemcinslerinize dahi gösteremezsiniz.

  Erkek ve kadınların ,ferçleri etrafındaki kıllardır.İnsanların ön ve arka taraflarındaki uzamış olan kılların traş edilip temizlenmesi,her Müslümanın fıtraten(yaradılış itibarıyla)uymak mecburiyetinde olduğu temizlikle ilgili muaşeret (adap ve görgü)kurallarından biridir

  Rasülüllah Efendimiz(s.a.v.)traş edilme müddetini en fazla kırk gece olarak belirtmiş,fazla uzatılmamasının emetmiştirTemizlik müddetini kırk günden fazlaya bırakmak mekruhtur.

  Koltuk altı kılları da kasıklar gibi ihtiyaç duyulduğu anda veya en fazla kırk gün zarfında yolunup temizlenmesi lazımdır.

  Bıyıkların ve tırnakların uzadıkça kısaltılması da yaratılışın gerekli kıldığı temizlik adabındandır.Çünkü her ikisi de ağızla yakınen irtibatı bulunan ve en fazla mikrop tutmaya müsait olan yerlerdir.Sağlığın koprunması için kısaltılıp düzenlenmesi icap eder.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Haziran 2015
Yükleniyor...
- Oruçluyken beden temizliği Forum Tarih
Oruçluyken susamamak için ne yapmalı? Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Oruçluyken göz damlası kullanılır mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçluyken diş firçalamak orucu bozar mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçluyken unutarak birşeyler yemek-içmek Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016