Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Sezen

  Sezen Editör

  Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı?
  [​IMG]

  11 ayın sultanı Ramazan geldi… Ramazan ayının gelmesiyle birlikte de akıllarda ki soru işaretleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Her kafadan bir ses çıkınca bizde bazı konularda aceba bu işin doğrusu nedir diye araştırmalara başladık.

  işte en çok merak edilen konulardan bir tanesi Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı? Dinimiz o kadar hassas ki yanlış birşey yapmamak için en doğrusu nedir diye araştırdık. Aceba Ramazan ayında oruçluyken diş fırçalanır mı yoksa orucumuzu açınca mı fırçalamalıyız dişlerimizi?

  Bilindiği gibi gargara yapmak orucu bozmuyor. Mideye su inmediği sürece ortada bir tehlike yok. Ancak dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı yıkarken su yutmamaya dikkat etmeniz gerekir. Yanlışlıkla dahi olsa bir miktar su yutarsanız orucunuz malesef bozuluyor.

  Diğer bir konu kullandığımız diş macunlarının tadını da yutmamaya özen göstermeliyiz. Bu nasıl olacak dediğinizi tahmin ediyorum. Kullanılan diş macunları farklı tatlara sahiptir. Diş fırçalarken bu tadın da yanlışlıkla yutulmaması gerekiyor.

  Görüldüğü gibi diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Mideye tadın ve suyun kaçmamasına özen gösterildikten sonra diş fırçalamanın her hangi bir sakıncası yok. Ama zor kontrol edilebilir bir durum olduğu için sahurda ezan okunmadan önce ve iftardan sonra diş fırçalamak daha mantıklı bir durum gibi geliyor.
   
Yükleniyor...
- Oruçlu iken diş Forum Tarih
Oruçlu iken havuza girilirmi? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçlu iken hacamat yapılır mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçlu iken boy abdesti alınır mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Oruçlu iken eşini öpmek orucu bozar mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016