Oruç Tutmanın Mükafatı Nedir

'Ramazan ve Oruç' forumunda Yasemin tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. Oruç Tutmanın Mükafatı

Oruç tutmanın mükafatı çok fazla olduğunu biliyoruz oruç tutmanın mükafatlarından bazıları şöyledir.Oruç tutan kişinin iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul olan geri çevrilmeyen duası vardır.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/oruc-tutmanin-fazileti-90547.jpg]oruc-tutmanin-fazileti-90547[/IMGALT]

Üç kişi vardır ki, duaları reddedilmez iftar ettiği vakit oruçlunun, adil devlet başkanının ve zulme uğrayanın duaları.Allah cc mazlumun duasını bulutların üzerine kaldırır ve onun için ğöğün kapıları açılır. Allah cc zulme uğrayan için izzet ve celalime yemin olsun ki, bir müddet sonra da olsa sana muhakkak yardım edeceğim. der.

İbn Mesud’dan ra rivayetle:Oruç emanettir. Bu bakımdan her hangi biriniz Allah’ın kendisine teslim ettiği emaneti korusun ve zayi etmesin.El-Haraiti

Cennette bir kapı vardır ki, ona Reyyan denilir. O kapıdan kıyamet gününde ancak oruç tutanlar girerler. Onlardan başka hiçbir kimse giremez. Oruç tutanlar cennete girdiklerinde bu kapı kapanır, hiçbir kimse oradan giremez.
    Buhari, Müslim

Oruç cehennem ateşinden koruyan bir kaledir,Oruç bir kalkan ve cehennem ateşinden koruyan bir kaledir,Sizden birinin savaşta korunduğu kalkan gibi, oruçta cehennemden korur. Her ayda üç gün oruç tutmak güzeldir,Oruç kıyamet gününde şefaatçidir.

Kur’an ve oruç kıyamet gününde kula şefaat eder. Oruç; Rabbim! Onu yemeden ve şehevi arzulardan alıkoydum. Onun için bana şefaat hakkı tanı der.

Oruç geçmiş günahları temizler:Her kim Ramazan orucunu tutar ve kullarına riayet ederek korunulması gereken şeylerden korunursa, geçmiş günahları yok eder. (Beyhaki)Kim inanarak ve alacağı mükafatı umarak Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır. Ve kim de inanarak ve alacağı mükafatı umarak Kadir Gecesini ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.Kuteybe’nin rivayetinde ise oruç tutan kişinin Gelecek günahları da bağışlanır,denilmiştir.