oruç neden tutulur

'Bilgi Rehberi' forumunda HazaN tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. neden oruç tutmalıyız?  Allah, irade sıfatını yalnız insanlara bahşetmiştir. İşte oruç iradenin imtihanıdır. Kiminle? kendi kendinle, hiç bir şeyle uslanmayan nefsin, oruç ile ıslahıdır. Çünkü açlık had safhada iken yememek, içmemek, iyilik için nefsin dizginlerini çekip iradeyi kullanmaktır, yani vücuda aklın hükmüdür. Kendi bedenine sözünün geçmesidir. Cenabı Allah bir kutsi hadisinde, “Oruç benim içindir, onun mükafatını da ben vereceğim.”
  Niçin? Çünkü, Allah ile kul arasındadır. Tamamen kendi rızalığı ve kendi iradesi altındadır. Yeter ki oruç denilen bu muazzam bedeni İbadet şuurlu olarak aşkla yapılsın. Eğer birilerine görünmek adet yerini alsın diye yapılıyorsa, yani ruhu manası gayesi anlaşılmadan yapılıyorsa, gayeye hizmetten uzak olur.
  Oruç, yalnız aç kalmak değil, aynı zamanda aç’ı arayıp onu doyurmanın da adıdır.
  Oruç, dili ile gönül kırıyorsa, eli ile yanlış yapıyorsa, ayağı ile yanlışa gidiyorsa, günlerce aç kalsa da amaca ulaşamaz.
  Hz.Peygamberimiz de, “Birçok insan vardır ki, bu zavallıların alacağı sevap, aç ve susuz kalmaktan ibarettir” diye buyurmasının gerçeği budur.
  Oruç, tüm uzuvlarıyla Allah rızasına tutulmalıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Kasım 2014
Yükleniyor...
- oruç neden tutulur Forum Tarih
Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur Ramazan ve Oruç 21 Temmuz 2012
Ramazanda Neden Oruç Tutulur Ramazan ve Oruç 15 Temmuz 2012
12 imam orucu neden tutulur Sorularla İslamiyet 25 Kasım 2011
oruçluyken çok sinirli oluyorum neden Kadınca 15 Haziran 2015