Orhan Pamuk Cevdet Bey ve Oğulları Özet

'Kitap özetleri' forumunda Aysell tarafından 23 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cevdet Bey ve Oğulları roman özeti

  Orhan Pamuk'un Cevdet Bey ve Oğulları kitabında İstanbul-Nişantaşı semtinde yaşayan bir ailenin üç kuşaktaki yaşam hikayesi anlatılıyor. Romanın ilk bölümü, 1905 yılında yaşanan bir günün öyküsünden oluşmaktadır. Bu bölümde Cevdet Bey otuz yedi yaşında genç bir tüccardır. O sabah, görmüş olduğu bir rüyayı anımsayarak uyanır.
  Kitabın ilerleyen bölümlerinde Cevdet Bey Nişantaşı'nda bir konak satın alır. Bu konakta karısı , iki oğlu , iki gelini ve bir kızı birlikte yaşarlar. Osman, babasının işini devam ettirmek ister ve işi daha da büyütmeyi amaçlar. En küçük çocuğu Refik ise daha deli dolu , neşeli ve keyiflidir. Ömer ve Muhittin adında arkadaşları vardır ve bu iki arkadaşıyla sürekli tartşırlar. Ömer hırslıdır , zengin olmak ister. Muhittin ise şair olmayı ister. O zamanki şartlar karşısında istediklerini yapamaz ve inkilapçılığa özenir. Köyün kurtuluşu için proje hazırlar. Ömer ise bir tren yolu yapımına katılır bu sırada zenginleşir. İstanbul'dan uzaklaşır. Muhittin Türkçülere katılır. Cevdet Bey öldükten sonra da Perihan ve Refik Cihangir'de apartman dairesine taşınırlar. Bu apartman dairesinde yaşamaya başlarlar.

  Orhan Pamuk, ilk romanı olan ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nda Nişantaşılı bir ailenin üç kuşak hikayesini ele almış ve Türkiye’nin modernleşme sürecini burjuva bir ailenin gözünden anlatmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Orhan Pamuk Cevdet Forum Tarih
Orhan Pamuk Hangi Gazetede Yazacak? Magazin haberleri 26 Ocak 2013
orhan pamuk masumiyet müzesi kitabının özeti Merak Ettiklerimiz 12 Ağustos 2011
Manzaradan Parçalar-Orhan Pamuk Kitap özetleri 15 Eylül 2010
Orhan Pamuk Benim Adım Kırmızı Kitap özetleri 7 Aralık 2009