organik tarımın faydaları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Organik Tarımın İnsanlar İçin Önemi
  Organik (ekolojik) tarım, belirli kural ve gereklilikler çerçevesinde yapılan ve doğayı sömürmeyen sürdürülebilir tarım yöntemidir.
  Organik tarımın nitelikleri
  Bu yöntemde kimyasal gübre, ilaçlama, hormon gibi dış etkenler kullanılmaz. Tamamen atalarımızın doğal üretim yöntemlerinin günümüz agronomik bilgiler ışığında yapılmasıdır. Yöntemin en büyük zafiyeti ürün maksimizasyonuna izin vermeyişidir. Diğer bir deyişle kantitatif yöntemlere göre daha az ürün elde edilir. Risk, diğer yöntemlere göre daha fazladır. Tüm bu etkenler ekolojik tarım ile üretilmiş ürünlerin daha pahalı olmasını sağlar. Ekolojik üretim yapan bir çiftçi, uluslararası bir denetleme şirketi tarafından verilen sertifikayı almak zorundadır. Bu sertifikayı alabilmesi için ürünlerini gerekli koşullarda üretmelidir. Gerekli koşullar sağlandığında bu denetçi firmalar ürünü denetleyerek sertifika verirler. Ekolojik tarım her ne kadar istenen bir tarım yöntemi olarak görülse de 6 milyarı geçen dünya nüfusunun doyurulması için kantitatif tarım yapılması gerekmektedir. Bu konuda agronomistlerin en fazla tartıştıkları konulardan biridir. ekolojik tarım kelimesi her ne kadar yukarıda bahsedilen hususlardaki tarımı ifade etse de, ismi üzerinde de önemli anlaşmazlıklar vardır. Bu yöntem ile üretilen ürünlerin ekolojik kelimesi ile bir bağı olmaması sebebiyle "Organik tarım" daha doğru bir isim olarak kabul edilmek.

  Organik tarımın önemi
  Organik tarım, herşeyden önce belirli kurallar çerçevesinde sürdürülebilir tarımdır. Buda başta toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeyen bir üretim anlamına gelmektedir. Örnek olarak ilaçlama ile çevredeki bir göl ve paralel olarak o gölde yaşayan canlılar zarar görebilir. O gölün suyunu kullanan insanların zarar görbileceği gibi, gölden avlandığı bir balığı yiyen kuş bambaşka bölgelere hastalık taşıyabilir. Organik tarım kuralları çerçevesinde çevresine duyarlı, sömüren değil sürdürülebilir olan bir üretim sağlar.
  Üretilen ürünlerin kolayca izlenebilmesi ve her aşamada denetlenebilmesi ile tarımda ciddi bir denetim eksikliğini giderebilir.
  Üretilen ürünlerin insan sağlığına zarar verebilecek kimi atıkları barındırmasının önüne geçerek hastalıkların yayılması/oluşmasını ciddi oranda engelleyebilir.
  Organik tarım yanlızca insan sağlığını değil, aynı zamanda yaşam alanımız olan dünyanın korunmasını da sağlar.
  Mevcut tarım topraklarının azalarak çölleşmesini, kullanılamaz hale gelmesini ve sömürülmesinide engeller.Sağlıklı ve temiz bitkiler yetiştirildiği için insan sağlığınca önemlidir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 2. organik tarımı çok güzel anlatmışınız teşkkürler
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 3. işime yaradi
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 4. burası benim için pek fazla bilgi vermedi
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 5. ben çok beğendim teşekkür ederim çok işime yaradı :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 6. çok güzelllllllllllllllllllllllllllllll harika
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 7. anlaım için teşekkürler gayet güzel :)
   
Yükleniyor...
- organik tarımın faydaları Forum Tarih
Organik tarimin Önemi yazi İstİyorum Sorun Cevaplayalım 31 Ekim 2012
organik tarımın insanlar için önemi nedir Etüt Merkezi 2 Ocak 2011
organik tarımın önemi ve amacı nedir Sorun Cevaplayalım 1 Ocak 2011
Organik diyet nedir nasıl yapılır Şifalı Bitkiler 23 Şubat 2016