Önemli Sebze Hastalıkları

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda zamaneanne tarafından 19 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Önemli Sebze Hastalıkları Nelerdir


  Önemli Sebze Hastalıkları Hakkında Bilgi  Tüm bitkilerde mevsime ve bazı dış şartlara bağlı olarak bazı hastalıklar görülür. İşte o hastalıklardan bir kaçı:

  Külleme:

  Külleme hastalığı hemen hemen bütün bitkilerde görülmektedir. Ancak sebzelerde küllemenin ayrı bir önemi vardır. Külleme tarla ve bahçe yetiştiriciliği yapılan yerlerde kavun, hıyar, kabak, karpuz, bamya, gibi sebzelerde; örtü altı yetiştiriciliği yapılan yerlerde de yine hıyar, kavun, domates, patlıcan, biber v.b. sebzelerde genellikle her yıl görülür.

  Antraknoz

  Baklası yenen sebzeler olarak. kabul edilen bakla, bezelye ve fasulyenin en önemli hastalıklarından biridir. Hastalık bitkilerin kök, kök boğazı, gövde, yaprak sapı, yaprak, meyve ve tohumlarında görülür.

  Solgunluk Hastalıkları

  Solgunluk hastalıkları sadece sebzelerde değil, meyve ağaçları, süs bitkileri hatta kültür bitkileri arasında bulunan ve istenmeyen yabancı otlarda bile görülmektedir. Ancak en yaygın olarak görüldüğü sebzeler domates, biber, kavun, karpuz ve hıyardır. Solgunluk hastalığına neden olan etmenler (mantarlar) toprakta her zaman bulunur. Ancak şartlar hastalık için uygun olduğunda bitkilerde hastalık görülür.
   
Yükleniyor...
- Önemli Sebze Hastalıkları Forum Tarih
Bir milletin varlığını sürdürmesi için dayanışma neden önemlidir? Türkiye Coğrafyası 7 Eylül 2016
Dil, tarihsel olayların değerlendirilmesinde neden önemlidir? Sınavlar 4 Eylül 2016
TBMM’nin açılması Türk milleti için neden önemlidir? Okulistik 3 Eylül 2016
Kan bağışı neden önemlidir? Hastalıklar 3 Eylül 2016