omurilik ağrısı nasıl geçer

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 28 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. benim omur iliğim çok ağrıyor ve kollarımla arkaya doğru gerilemiyorum doktora gittim bütün vücudunu iltehap sarmış dedi ben nababilirim

  Cevap:

  Omurilik sinirleri ağrıları, çoğunlukla, omurlar arası eklem ile ilişki noktası olan birleşme deliği düzeyindeki sinir köküyle ilgili bir bozuna, özellikle de bu kökü sıkıştırabilen bir disk fıtığına bağlıdırlar.

  Röntgen incelemesi temel muayenedir; özel çekimler, hattâ bazen gazla ya da X ışınlarını geçirmeyen saydamsız bir madde yardımıyla gerçekleştirilen omurilik filmi gerektirir.

  Sert bir zemin üstünde dinlenmek, çok çeşitli ağrı kesicilerin de yardımıyla ağrıları hızla yatıştırır. Kasınma giderici ilaçlar, özellikle fenilbütazon türevleri ve kortizon türevleri gibi iltihap gidericiler de kullanılabilir. Uzman bir hekimin yapacağı yerel iğneler, ivegen nöbetleri dindirebilir. Ama bu tedaviler, nedeni iyileştirmeye yeterli değildir. Olanak bulunan her durumda ve ağrılara hareket bozukluklarının da eşlik ettiği her hastada cerrahi girişim düşünülür. Urlar, kemik apseleri, bazı yozlaştırıcı eklem romatizması biçimleri ve disk fıtıkları cerrahi tedavi gerektirirler.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- omurilik ağrısı nasıl Forum Tarih
Omurilik soğanının görevleri kısa Ders çalışıyorum 15 Şubat 2011
Omurilik özellikleri ve görevleri kısaca Ders çalışıyorum 10 Ekim 2010
Omurilik Hasarı Sağlık Rehberi 5 Ekim 2009
Ağrısız Ağda Nedir? Ağda Nasıl Yapılır? Kadınca 19 Mayıs 2016