Ömer Seyfettin Damla Damla Özeti

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 31 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Ömer Seyfettin Damla Damla kitap Özetini paylaşabilir misiniz

2. Cevap: Ömer Seyfettin Damla Damla Özeti

Damla Damla kitabı ülkemizde yeni harflerle basılan ilk eserdir. 1928, 1929 ve 1947 yılında baskıları yapılmıştır.

Dam Damla Kitap Özeti şöyle

Ruhumun yarı aydınlığında renk renk kadın saçları, çılgın ve istekli nidalar halinde yükseliyor, yayılıp kayboluyor… Arkaya savrulan saçlarla İleriye atılan avuçlarım arasında hep o bir karış aralık var… Onu aşmağa ömür yetmeyecek…

Ne dediniz?Hayatı sevmiyor muyum? Canımın kadehi onunla dolu!…Daha o ovucumun sıcaklığı ve göğsümün çarpıntısı iken bile ona hasretle bakıyorum.

Zira, bir gün o bende de tükenecek, sizde de…
    Kırk altıncı yazıdan itibaren de, yazarın ölüm karşısındaki acizliği iyice belirginleşir ve buna bağlı olarak ölüme ve hayata bakış açısı da sertleşir.

“Ecel, vazifeni anlamıyorum, işinden iğreniyorum demekle yetinmez, işi Tanrı’ya isyana kadar götürür:
    Yanlış hesaplı mimarın gadrine yazıklar olsun!..

Kitabın sonuna doğru ise, gerçeği kabullenmiş ve teslim olmuş bir haldedir. Bütün canlı hatta cansız varlıklar için geçici olmanın kaçınılmaz son olduğunu dile getirir. O zaman, hayata bakış açısı da ilk yazılarındaki coşku ve bağlılığa yaklaşır.

Hayat, ey çağıltılı su, ev bu suyun üstünde kımıldanan ışık! Bütün eziyetlerini toplayıp da yalnız bana çektirsen bile seni sevmekten usanmam…Toprağın altında da duygum kalırsa, bil ki, anacağım sensin, düşüneceğim sen, özleyeceğim sen…