Ömer Lütfü Mete Vefat Etti !!

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. İSTANBUL - Geçirdiği kalp krizinin ardından sağlığı bozulan ve bir süredir tedavi gören gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete, İstanbul'daki evinde vefat etti.

İyileşince kitap yazmak isteyen Ömer Lütfi Mete'nin eşi Leyla Mete, bir süre yaptığı açıklamada, eşinin sağlık kontrollerinin düzenli olarak devam ettiğini, kalp krizi dolayısıyla beyninin oksijensiz kaldığını ve uzun süre uyutulması nedeniyle de zaman zaman unutkanlık yaşadığını dile getirmişti.

Dostlarının da eşini hiç yalnız bırakmadığını dile getiren Leyla Mete, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin eşini çok mutlu ettiğini kaydetmişti. Leyla Mete, eşinin, dostlarının ziyaretleriyle moral bulduğunu da ifade ederek, ''Günlük yaşamda eşim kitap okumaya devam ediyor. Zaten iyileştiğinde yapmak istediği ilk şey kitap yazmak. Çünkü en büyük ideali kitap... Hastalığı öncesinde bir kitap üzerinde çalışıyordu. Şu an köşe yazısı da yazamıyor'' diye konuşmuştu.

Ömer Lütfi Mete'nin, ailesine çok düşkün olduğunu, çocuklarının da babalarına destek verdiğini vurgulayan Leyla Mete, eşinin çok yoğun iş temposu nedeniyle bedeninin yorgun düştüğünü, hastalığı bu nedenle yaşamış olabileceğini söylemişti. Mete, hastalığı yüzünden eşinin iş yaşamından uzak kaldığını ve çalışmayı özlediğini belirterek, doktorların tam olarak sağlığına ne zaman kavuşacağı yönünde bilgi vermediğini ancak büyük bir iyileşme ivmesi sağladıklarını anlatmıştı.

Eşinin ayrıca Kurtlar Vadisi konsept danışmanlığı yaptığını ve diziyi de büyük bir ilgiyle izlediğini kaydeden Mete, dizi oyuncularının da sürekli eşini ziyaret ettiklerini belirtmişti.

Mete için yarın Marmara İlahiyat Vakfı Camisi'nde tören düzenlenecek. Mete, ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

MATBAA ÇIRAKLIĞINDAN...
    1950'de Rize'de dünyaya gelen Ömer Lütfi Mete, 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine girdi. Mete, 1971 yılında önce matbaa çıraklığı yaptı, daha sonra gazeteciliğe geçti.

1972'de İktisat Fakültesinden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsünü bitiren, kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulunda edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalışan Mete, Babıali'de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Yeni Binyıl ve Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı.

Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayımlanan Mete'nin, 'Gülce' (şiir), 'Çığlığın Ardı Çığlık', 'Yerden Göğe Kadar', 'Asker ile Cemre', 'Çizme' (roman), 'Derin Millet Manifestosu' (köşe yazılarından seçmeler), 'Hacıyağı ile Parfüm Arasında' (deneme), 'Balonya Tüneli', 'İtfaiye Yanıyor' (kara mizah) eserleri bulunuyor.

'Çizme', 'Gülün Bittiği Yer', 'Bizim Yunus', 'T.H.E İmam' filmlerinin senaryolarını yazan Mete'nin, 'Köstekli Saat', 'Ayrı Dünyalar', 'Veysel Karani', 'Ahmet Bedevi' televizyon filmi, 'Bizim Ev', 'Evlere Şenlik', 'Ortaklar', 'Deliyürek', 'Avcı', 'Hayat Bağları', 'AGA', 'Çanakkale Destanı' (Belgesel Drama) televizyon dizisi senaryolarında imzası var.

Mete'nin, kitapları arasında Prof. Dr. Mahir Kaynak ile kaleme aldığı 'Erdoğan Operasyonu', 'Basılı Yakıt', 'Allahsız Müslümanlık' isimli eserler de bulunuyor.

Eserleri

Allahsız Müslümanlık
    Milliyetçilik Milliyetsizlik (röportaj),
    Gülce (şiir),
    28 Şubat'tan Şemdinliye Derin Çeteler,
    Derin Devlet (röportaj),
    Dünyayı Kimler Yönetiyor (röportaj),
    Derin Milliet Manifestosu (köşe yazılarından seçmeler),
    Çığlığın Ardı Çığlık,
    Yerden Göğe Kadar,
    Asker ile Cemre, Çizme (roman), Hacı yağı ile Parfüm Arasında (deneme), Balonya Tünel (kara mizah), İtfaiye Yanıyor (kara mizah)
    Erdoğan operasyonu Mahir KAYNAK'lan Ortak Eseri

Sinema filmi senaryoları

Çizme
    Gülün Bittiği Yer
    Bizim Yunus
    Kurtlar Vadisi Irak
    The İmam

Tv Filmi senaryoları

Köstekli Saat
    Ayrı Dünyalar
    Veysel Karani
    Ahmet Bedevi

TV Dizi senaryoları

Bizim ev
    Evlere Şenlik
    Ortaklar
    Deli Yürek
    Avcı
    Hayat Bağları
    AGA
    Kurtlar Vadisi
    Kurtlar Vadisi Pusu
    Eşref Saati
    Ekmek Teknesi
    Çanakkale Destanı (Belgesel Drama)

Gülce

Ucurumun kenarındayım Hızır
    Bir dilber kal'asının burcunda
    Muhteşem belaya nazır
    Topuklarım boşluğun avucunda
    Kaldım parmaklarımın ucunda
    Bir gamzelik rüzgar yetecek
    Ha itti beni ha itecek

Uçurumun kenarındayım Hızır
    Cihan hazır
    Divan hazır
    Ferman hazır
    Kurban hazır

Güzelliğin zülme çaldığı sınır
    Başım döner, beynim bulanır
    El etmez
    Gel etmez
    Gülce'm uzaktan dolanır

Gülce bir davet
    Mecaz degil
    Maraz degil
    Gülce bir afet
    Peri degil
    Huri degil.
    Gülce bir beyaz zehir
    Gülce en vahim haz
    Buram buram zehir
    Yâr gözünde infaz
    Bir gamzelik rüzgar yetecek
    Ha itti beni ha itecek
    Güzelliğin zülme çaldığı sınır

Ben fakir
    En hakir
    Bin taksir
    Ateşten
    Kalleşten
    Mızrakla gürzden
    Dabbet-ül arz dan
    Deccalden
    Yedi düvelden
    Korku nedir bilmeyen ben
    Tir tir titriyorum Gülce'den
    Ödüm patlıyor Gülce'ye bakmaktan
    Nutkum tutuluyor
    Ürperiyorum
    Saniyeler gözlerinde birer can
    Her saniyede bir can veriyorum
    ÖMER LÜTFÜ METE :(

2. Cevap: Ömer Lütfü Mete Vefat Etti !!

allah rahmet eylesin :( çok üzüldüm kötü bi kayıp...

3. Yakınlarının ve sevdiklerinin başı sağolsun sabırlar diliyorum..Allah rahmet eylesin.

4. Koca bir çınar daha göçtü bu dünyadan...
    Allah c.c rahmet etsin...

5. Allah rahmet etsin