Ölmeden Mutlaka...Floransa

'Resimli Konular' forumunda KaRL_ tarafından 1 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. AŞIKLARIN BAŞKENTİ FLORANSA

Sezar ile Kleopatra arasındaki aşkı bilmeyen yoktur. Sezar, her sene ilkbaharda biricik aşkı Kleopatra'sı için, Çiçekler Bayramı adında şenlikler düzenlermiş. Ve ünlü Roma imparatoru yine bir şenlik vakti Floransa'dan geçerken burayı, 'Florentia' olarak isimlendirmiş... Birçok sanatçıya ilham kaynağı olan dillerdeki 'Çiçekler şehri'nin anlamı işte buradan geliyor. Sınırları içerisinde güzelliğin her türlüsünü barındıran şehir diyorlar ona. Toskana'nın irili ufaklı tepeleriyle çevrili, ortasından Arno Nehri'nin geçtiği bir açıkhava müzesi sanki. İnsan beşe bölünüp, durduğu noktadan her köşesine birden dağılmak istiyor her saniye...

forumdas.

ÇAĞATAY ŞAHİN'İN KALEMİNDEN:

Rönesansın doğduğu şehir

Heykeller, müzeler, tarihi binalar, meydanlarında resim yapan sokak sanatçılarıyla buram buram sanat kokan bir şehir Floransa. Gözünüzü geçmişin büyüsünden kaçırmanız neredeyse olanaksız.

Şehre ayak basıp meraklı gözlerle ilerlemeye başladığınızda dev bir katedral çıkıyor karşınıza. Kentin simgesi Duoma Katedrali. Asıl adı ise Santa Maria del Fiore. Neredeyse kilometrelerce uzaktan görüyorsunuz kulesini.

Kamerayla çekmek istiyoruz, kameralara sığmıyor dev katedral. 100 yıl boyunca, 3 kuşağın birden çalışıp bitirebildiği bir katedral için bu görkem az bile. Önünde durup saatlerce izleseniz, üzerinde ki detayların, işçiliklerin belki belki yüzde 10'unu keşfedebilirsiniz. Yapımına 1296'da ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından başlanan ve Fiorentina Cumhuriyeti ile elbise tüccarlarının zenginliği sayesinde inşa edilen katedralin yanından ayrılırken dönüp dönüp bakıyoruz arkamıza, hani tümünü görebilir miyiz bir çırpıda diye. Ama nafile. Arno Nehri üzerine kurulu, ünlü Ponte Vecchio Köprüsü'ne giden yola dönerken attığımız son bakışta bile dev görüntüsünü sığdırmak mümkün olmuyor iki göz arasına.

Çevirip başımızı ilerliyoruz tarihle sıvanmış sokaklarında, üzerindeki rengarenk evleriyle içimizdeki çocuğu gıdıklayan köprünün üstüne, Ponte Vecchio'ya geliyoruz. Köprünün üzerinde demir halkalara takılı küçük kilitler çekiyor dikkatimizi. Öğreniyoruz ki; Floransa'ya gelen sevgililer, aşklarını duvarlara asılı olan demir halkalara kilitleyip, kilidin anahtarını da Arno Nehri'ne atıyorlarmış. Aşklarını ölümsüzleştirmekmiş amaçları... Eğer siz de bir gün Floransa'ya giderseniz, üzerinde adınızın yazdığı kilitlerden götürmeyi unutmayın. Ne dersiniz? Asırlardır birçok aşka kucak açan Arno Nehri, Sezar ve Kleopatra'nın üzerinde yansıyan aksini özlüyor mudur dersiniz?

Oylesine bunu beğendi.

2. 1 Euro'ya dilekleriniz gerçekleşsin

Her türlü hediyelik eşyayı bulmak mümkün burada. 'Domuz Pazarı' diyorlar adına. Geçmişte domuzların satıldığı bir pazarmış çünkü. Girişinde bronzdan yapılmış bir yaban domuzu heykeli var (Porcellino). Gerçek gibi sanki. Diklenen gözler, parlayan keskin dişler. Eline 1 Euro alan koşuyor yanıbaşına. 'Dilek Domuzu' diyorlarmış ona. Ağzına bırakılan para, hemen aşağıda duran mazgala düşerse, neymiş, dilekleriniz gerçek oluyormuş! Açıkçası Euro'larını bir çırpıda atanlar bir yana, belediyenin bu işden sıkı para kazandığı apaçık ortada. Çünkü İtalya'da, ister Roma'daki 'Aşıklar Çeşmesi' olsun isterse Floransa'daki 'Dilek Domuzu', birçoğu sanat eserliğinden çıkıp hayal eserliğine dönüşmüş bile çoktan.

forumdas1.

Sanat aşığı medici'ler

Floransa'yla birlikte anılıyor Medici ailesi. 16.yy'da 300 yıl boyunca Toskana bölgesi ve Floransa'nın yönetimini elinde tutan Mediciler'in, sanata olan düşkünlüğü tarif edilmez boyutlardaymış. Bu yüzden şehrin bugün her köşesinde gözünüze çarpan sanat eserlerinde onların da harcı, onların da hamuru var. Bu sanatsever aile geçmişte, ülkenin ve dünyanın dört bir yanından sanatçılara haber salmışlar. Gelin Floransa'yı sanat şehri yapın, istediğiniz eserleri, resimleri, sanat ürünlerini dilediğinizce hayata geçirin ve bizler de sizlere her türlü imkanı sunalım diye. Sonrasında birçok sanatkar ve her dönemde şehre hakim olan zengin aileler, Floransa'nın bugünkü ihtişamına kavuşmasında büyük rol oynamışlar...

Kimler hayat vermiş bilseniz bu dokunulası şehre; Pollaiuolo kardeşler, Botticelli, Domenico Ghirlandaio, Filippino Lippi, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raphaello, Gotik ustaları Arnolfo di Cambio, Giotto, Rönasans'ın öncülerinden Brunelleschi, Ghiberti, Donatello, Luca della Robbia ve eserleriyle bu şehre nefes vermiş binlerce unutulmuş sanatçı daha...

Bir sanat hazinesi: Uffizi

Uffizi Müzesi'nde dört binin üzerinde tablo var. Ama hepsi de paha biçilmez sanat eseri. Sadece Leonardo de Vinci, Raffaelo gibi dünyaca ünlü ressamların değil, bazı Osmanlı padişahlarının da resimleri yer alıyor müzede. Muhteşem iç mimarisi yorucu olduğu kadar, bir o kadar da muhteşem. Bu anlamda Louvre'dan aşağı kalır yanı yok. Eğer yaz ayında Floransa'yı ziyaret etmek isterseniz, abartılı turist kuyrukları nedeniyle müze biletinizi önceden almanızda yarar var. Biletler 8 Euro civarında. Ama unutmayın, eğer gerçekten bir sanat aşığıysanız, bu müzeyi gezmek için bir gün size yetmeyebilir.

3. Yaşayan heykellerin meydanı

Piazza del Signoria Meydanı'nda kendinizden geçebilir, geçmişin hayranlık uyandıran büyüsüne karışabilirsiniz. Bu açıkhava müzesinde ünlü heykeltraş Michelangelo'ın Davud ve Hercules heykellerini, kentte 300 yıla yakın hüküm sürmüş Medici ailesinin kaleye benzer sarayını ve aile üyelerinden ''Küçük Cosimo''nun at üzerindeki heykelini görmeniz mümkün. Michelangelo'ın Davut heykeli, geçmişte Mediciler'in yaşadığı sarayın hemen önünde, dimdik ayakta duruyor bugün. Öyle bir heykel ki bu, yakından baktığınızda 'Ben yaşıyorum!' diyor adeta. Usta heykeltıraşın ellerinde hayat bulan heykel, geçmişte tıp öğrencilerinin anatomi dersinde faydalandığı görsel bir kaynakmış aynı zamanda...

AKLINIZDA BULUNSUN

Kıyafetten, yiyeceğe kadar hesaplı alışveriş yapmak istiyorsanız, İstanbul'daki Salı Pazarı benzeri Cascine Pazarı'na,

Via Tornabuoni Caddesi'ndeki antikacılara,

San Lorenzo civarındaki el boyaması seramikler ile değişik hediyelik eşyaların satıldığı açık hava pazarına gidebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

YAPMADAN DÖNMEYİN

Michelangelo'nun orijinal heykellerinin bulundugu Accademia Müzesi'ni gezmek.

San Marco Manastırı'nı geçince, kilisenin tam karşısındaki Floransa'nın en meşhur pidecisi Pugi'den yeni çıkmış sıcak pideden (la schecciata) yemek.

Piazza Repubblica'daki cafelerden birinde İtalyanlar'ın ünlü kahvesi Espresso içmek.

Günbatımını Michelangelo Meydanı'ndan izlemek.

--------------------------------------------------------------------------------

GÖZÜMDEN KAÇMAYANLAR & KAFAMI KURCALAYANLAR

İtalya'nın tüm motosikletleri Floransa'da sanki. Esnafı turist yoğunluğundan biraz şımarmış ne? Alışverişte pazarlık payı var, değerlendirmek lazım. Burada her insana bir heykel düşüyor gibi. İngilizce bilen İtalyan'a rastlayanınız var mı? Dünyaca ünlü yakışıklıları evde mi oturuyor? Bakım ve görünüşlerine 10 puan ama. İtalyan kızları inanılmaz sıcak, sanki yıllardır apartmanda yaşayan alt komşum hepsi de. Bir fincan Espresso istesem kırk yıl hatır vardırın İtalyanca'sı var mıdır sizce? Eğer yoksa, fincan boyutlarının eşitsizliğiyle alakalı bir durum olabilir mi bu? Her yol Duoma'ya çıkıyor Floransa'da. Prag gibi ikinci kez gitmeye değer bir başka şehir. Japon turist orduları yine köşe kapmaca oynuyor. Peki ya Amerikalı gençler neden okumak için buraya doluşmuşlar? Sokaklarında dilenci yok, çalgıcılar, müziyenler var. Beyoğlu'nda da bir gün olacaksa bu manzaralar, müzik notalarına açılmış mendillere feda olsun yeni kuruşlar! Kuruş dedim de aklıma geldi, İtalya pahalı geldi bana. Euro tokadını yemiş besbelli. Fatih Terim hala dillerinde. Bu İtalyanlar vefalı insanlar gerçekten. Geçtiğimiz haftalarda Siena'da, basketbol takımlarında koçluk yaptığı dönemde Saporta Kupası'nı kazandıran bugünkü Ülkerspor Antrenörü Ergin Ataman'ı da ayakta alkışlamışlardı.

4. Görmek istediğim yerlerden biri. Ellerinize sağlık güzel ve detaylı anlatılmış bir tanıtım teşekkürler

5. Görmeyi en çok istediğim yer floransa hayallerimin arasında mutlaka bir gün oraya gitmek var teşekkürler karl çok güzel bir tanıtım yapmışsın..:f40:

6. öteki dünyadada varmıdırki buradaki şehirden:f106: :f106:

Emeğine sağlık Karl:f40:

7. ençok görmek istedğim yerlerin başında geliyor paylaşımınıza tşk ederim

8. teşekkürler karl güzel bir tanıtım olmuş emeğine sağlık

9. Güzel yermiş, teşekkürler.

10. Tanıtıma tşkler KaRL gitmiş kadar oldum :f106:

11. Çok güzel tanıtım :f40: Gidemesekte görmekdik demeyiz sayenizde görmüs kadar oldum..

Ama gün olurda yolum düşerse bilgilerinizden faydalanacagım :f63:

Ellerinize saglık KaRL :f118: :f118:

12. Bir arkadaşım evlenince eşiyle buraya gideceğini söyledi ve benide davet etti
    sayesinde görmeyi hayal ediyorum :f106:
    şimdi dört gözle düğün tarihi bekliyorum :f40:
    verdiğin bilgileride göz önünde bulunduracağım KaRL olurda gidersek kulaklarını çınlatırız artık :)

13. Cevap: Ölmeden Mutlaka...Floransa

Öyle güzel anlatmış ki şu anda orada olmak vardı; diye geçiriyorum içimden......