Ölen belediye başkanının yerine kim geçer?

'Sosyal Konular' forumunda Burcu tarafından 12 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. 2014 seçimlerinin ardından o kadar çok konuşuldu ki en son dün okuduğum bir haber belediye başkanının makamında silahlı saldırıya uğraması aklımda bir soru işareti doğurdu. Dünkü saldırıda ölen olmadı ama ya saldırıya uğrayan belediye başkanı ölseydi ne olurdu? Bu sorunun cevabını araştırdım ve belki benim gibi merak edenler olur diye cevabı sizinle de paylaşmak istedim.
    Belediye başkanlığı, ölüm ve istifa hallerinde kendiliğinden sona erermiş. Peki sonra ne oluyor yeni belediye başkanını kim nasıl seçiyor diye araştırınca da şu cevabı buldum.

Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir

Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır