Olaganüstü

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. İngiliz kaşif Robert Scott’ın keşif seferleri için kullandığı kulübesinde yapılan araştırmada dünyanın en eski tereyağ parçası bulundu.

  Aslen Yeni Zelanda'dan gelen tereyağı, Antartik Miras Vakfı'na ait Cape Evans'taki kulübesinin restorasyon çalışmaları sırasında bulunmuş.

  Kulübenin bulunduğu yerdeki dondurucu soğuk 97 yıldır aynı yerde duran tereyağının erimesini engellemişti.

  Böylece boş tereyağı kutularının yanında bulunan iki tereyağı parçası bozulmadan bugüne gelebilmişti.

  (Soldan sağa) Robert Falcon Scott, Oates, Doktor Edward Wilson & Teğmen Evans, Raold Amundsen'in çadırını bulunca. Norveçli kaşif Güney Kutbu'na onlardan 34 gün önce gelmişti.

  Antartik Miras Vakfı'nden Lizzie Meek. "Bence bu tereyağı gerçek bir hazine. İlk bakışta bir çuvaldan başka bir şey görmüyorsunuz. Ama kokusu o kadar keskin ki" diye konuştu.

  Güney Kutbu'nu keşfetmek için yola çıkan ve oraya vardığında, Güney Kutbu'na gelen ikinci kaşif olduğunu öğrenen Scott kulübeyi talihsiz keşif yolcuğu için kullanıyordu.

  Scott, Ocak 1912'de Norveçli kaşif Roald Amundsen kendisinden önce kutbu keşfetiğini görmüştü. Scott ise dönüş yolunda hayatını kaybetmişti.

  Scott, Cape Evans'taki kulübesinde çalışırken.

  Scott bulunacağını umarak son anına kadar günlük tutmuş ve defterin karısına ulaştırılmasını istemişti. Scott defterine yazdığı son mektuplardan birinde eşine "Dul eşime" diye seslenmişti.

  kaynak
   
Yükleniyor...
- Olaganüstü Forum Tarih
Çanakkale Savaşında Olağanüstü Olaylar Genel Türk Tarihi 17 Mart 2012
Apartmanda Olağanüstü Genel Kurul Sosyal Konular 10 Haziran 2011
Apartman Yönetimi Olağanüstü Toplantı Güncel Bilgiler 27 Mayıs 2011
Olağanüstü Spor Gündemi 16 Aralık 2009