Okullarda Kıyafetler Serbest Olmalı mı ?

'Zaman Tüneli' forumunda Pardus tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

?

Okullarda Kıyafetler Serbest Olmalı mı ?

1. Evet Serbest Olmalı

37.0%
  2. Hayır Olmamalı

58.7%
  3. Kararsızım

4.3%
  4. Diğer...Düşünceniz

0 oy
    0.0%

1. MEB(Milli Eğitim Bakanlığı)in resmi sitesinde ziyaretçilerin oylarına sunulan bir konu ? Okullarda Kıyafetler serbest olmalı mı , olmamalı mı ?

Kendimce iki görüşüm var:

1)Öğrencilerin rahatlığı açısından serbest olmalı;
    2)Fakat öğrenciler arasında eşitlik kurumunun zedeleneceği düşüncesinden hareketle olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Peki siz nedersiniz ?Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

MEB'in Resmi Anketine de Katılmak İsterseniz BURAYI ziyaret edebilirsiniz ?

NOT:MEB in anketi 30 Nisan da sona eriyor.

2. okullarda kıyafetin serbest olduğunu düşünüyordum değilmiymiş. peki uçuk yeşik pembe mor emo vari okula giden çocuklar nerde okuyorlar :S mavi önlük yada forma üzerine hertürlü absürtlüğü yapan çocuklar bence kendilerince zaten herşeyi serbestleştirmişler. Sadece mavi önlük yada form dediğimiz gömlek kravak etek pantalon herneyse onlar çeşitli aksesuarlarla çeşitlendirilmiyormu zaten. Ben bir okula giren tek düze öğrenci kitlesi görmedim....bence serbest olmamalı çünkü bu şekilde bu hale gelen çocukların serbestlikte ne hale geleceğini tahmin bile edemiyorum gözüm korktu :D

3. Aslında mantıksal olarak düşündüğmde öğrenciler arasında eşitlik bozulabileceğinden bu da kutuplaşmalara yol açabileceğinden böyle kalmalı diyorum.Ama bir de rahat göz önüne alınınca serbest olmalı diye düşünüyorum.Sonuçta şunun şurasın da lise yıllarım kaldı lisedeyken serbest kıyafet olsa fena da olmaz hani...:f20:

4. Sözlerine katılıyorum ve kesinlikle hayır diyorum... Hatta bunun ciddi travmalara sebep olacağı, çatışmalara yol açacağı düşüncesindeyim... Eğer serbeste edilecekse de içinde bulunduğumuz şu zaman en kötü zaman olabilir... Okul önlerinde gördüğüm kendini ifade etme biçimi olarak "Emo"luğu tercih eden öğrencilerden oluşan bir gelecek nesil beni korkutuyor...

5. İlköğretimde değil de liselerde serbet olabilir. Fakat serbest olmasının sakıncaları da olabilir.Zaten normalde çoğu okullarda kılık kıyafete uymayan öğrenciler var. Serbest bırakıldığında abartanlar çok açık kıyafetler giyenler olablir. Ayrıca zengin fakir arasındaki ayrım da görünür.Çoğu bölge de okula giren yabancılar serseriler ayırt edilemez.O yüzden genel olarak ankete hayır dedim.

6. serbest olması taraftarı değilim bazı yerlerde aılelerın maddı ımkanları acısından çok buyuk uçurumlar var.kimisi bir giydigini bır daha gıymezken kimisi giyecek bişey bulamıyor.çoçuk bunlar herhangı bır seye alınabılırler.sıkıntı yaşayabılırler.hatta aıle sorunları bıle yasanabılır.

7. Aslında ben serbest olmalı dedim ama iyi bir düşününce maddi durumu iyi olan öğrencilerde var. Maddi durumu kötü olan öğrenciler de var. Ama serbest olsa da fena olmaz bence :f106:

8. Tek olmadığıma sevindim :)))))

9. Bende hayır diyorum en büyük sebep maddi durumlar arasındaki farkı ortadan kaldırıyor.
    Ayrıca günümüzde modaya yetişmek ciddi masraflı kıyafete göre ayakkabı derken işin altından kalkınmaz. en güzeli tek renk elbise ve ayakkabı

10. Lila gömleğim füme eteğim ve puantiyeli kravatımı seviyorumm böyle kalsın:)

11. ne saçma çünkü kimin öğrenci olup olmadığı belli etmez

12. biz kılık kıyafetle uğraşırken adamlar uzayı bırakmışlar başka dünyaları keşfetmeye başladılar.tabiki kılık kıyafet bakmamak lazım.:f63:

Evet Serbest Olmalı :f40:

13. ben olmamalı diyenlerdenim okuldayken hep serbestlikten yanaydım ama bu hiçte o kadar mantıklı değilmiş özentiler çoğalır durumu olmayanlar olanlara karşı mahçup düşer die düşünüyorum

14. Bende serbest olmamalı diyorum. Günümüzde yeni nesil arasında zaten bir marka takıntısıdır gidiyor. Yarın birgün serbest bırakıldığında bu kesinlikle bir yarışa dönüşecek. Yeri gelec çocuğuna alsan bir türlü almasan bir türlü olacak. Denildiği gibi zengin fakir farkı iyice belirginleşek ve buda hem öğrencilerin hemde velilerin psikolojisini olumsuz etkilecek.

Ama şu olabilir.Ceket kravat veya forma yerine okulun kendi belirleyeceği tek tip tşört,hırka olabilir. Son 2 yıldır bazı okullar yaz uygulaması olarak gömlek yerine tşört giyilmesine izin veriyordu. Bütün öğrencilerin aynı giymesi kaydı ile. Aynı uygula kışın da olabilir.

15. Serbestlikten kasıt nedir? Tüm öğrenciler için bu durum geçerli olacak mı acaba..Çok merak ediyorum türbanlı öğrencilerin sınıflara girişine izin verilecek mi?

16. Lisede serbest sanırım :f196::f40: Gördüğüm her 10 öğrenciden 5'i gayet serbest giyiniyor.:)Sadece kıyafet olsa iyi.Çoğunun saçları boyalı,kaşlar,tırnaklar :f196:Gören okula değil de konsere gidiyor sanır.

Kıyafet konusunda bu isteksizliklerini anlamıyorum öğrencilerin.Bir okul formasını hayatının sadece 3-5 yılında giyeceklerini ve bir daha böyle bir şansları olmadığının güzel yanlarını düşünmüyorlar.

Bence kıyafet serbest olmamalı.Sadece mevsim değşikliklerine göre esneklik sağlanabilir.Yine tek tip kıyafet şeklinde...

17. lise hayatım boyunca üniforma giydim bıktım ama sonun da kurtuldum
    yazık bari benden sonrakiler rahat etsin

18. Zaten durumu iyi olan çocuk özel okulda okuyor oradakilerde onunla aynı statüye sahip burada bir poroblem olmaz gelelim kenar mahallelere oradakilerde durum ları malüm durumu iyi olupta orada oturan biri olacağını sanmıyorum yani onların statüleride eşit oluyor normal bir yerde oturanlarda keza aynı çünkü durumu iyi olan orada oturmaz kötü olan orada oturamaz tabiki arada istisnalar olabilir onlarada okullar yardım etmeli bence çünkü oyada bu şekilde okullar para topluyor hatta bu para toplama meselesi yüzünden kadının biri damdan düşüp felç kalmıştı yani okullar yardım yapa bilir eğer isterlerse zaten çok çocuk ta olacağını sanmıyorum ayrıca bu çocuklar sadece okuldamı görüp özeniyorlar bence hayır okul haricindede görüyorlar biçok şeyi uzun lafın kısası bence serbest olmalı sanki hepsini kızılay giyindirmiş gibi olmamalı

19. italyan

italyan Yasaklı

Bu ülkede öyle herkes 2 günde değişik kıyafet giyemez..Koca bir ayıp ortaya çıkar..Öğrenciler onuru kırılır izin vermemeilerr..Burası amerika değil..

20. Evet Serbest Olmalı