Okula Gitmek İstemiyorum!!!

'Kısa Bilgiler' forumunda Elfida tarafından 5 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Küçük kırsal bir köyde büyümüş olmanın verdiği zorluğu çok iyi bilirim çünkü kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde geçti çocukluğum. Babamın işi gereği uzun yıllar saplandık kaldık o köyde.

Annemin yapacak bir işi, dertleşecek bir arkadaşı olmayınca tüm ilgisi benim üzerimdeydi. 3,5 yaşında okuma yazma öğretti, 4,5 yaşında okula gönderdi. Evimizin penceresinden bakınca sınıfımı görebilirdi annem. Her tenefüste yanında, bacağına sarılmış bulurdum kendimi. Evim yakın olsada, seslensem annem koşup gelecek olsada ne zor gelirdi 40 dakika ondan ayrı kalmak. Çok zordu bu hayat tarzına alışmak imdadıma köyde yaşanan bit sorunu yetişti. Kaşınmaya başladığımı gören annem hemen okuldan alıp bit temizleme operasyonuna başlamıştı :) Annem bitlerimden bende okula gitmekten kurtulmuştum.

Şimdi eğitim yaşı 66 aya çekildi. Yani 5,5 yaşına gelen oyun çocuğu alınacak ve okul sıralarına oturtulacak. 7 yaşındaki çocuğu için haftalarca okul sıralarında oturan, koridorlarda bekleyen annelere yüzlerce hatta binlercesi eklenecek. Çocuk için mi üzülmeli insan yoksa çocuğunun bu hali karşısında çaresiz çırpınan anne için mi?

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa onu anlamaya çalışın, amacı asla sizi sinir etmek değil o yalnızlıktan, sizden ayrılmaktan korkuyor. Kendini güvende hissettiği bir ortamdan kopup hiç tanımadığı onlarca çocuğun arasında sessiz çığlıklarını duyuramamaktan korkuyor. Düştüğünde acıyan dizine krem süren, öpüp bağrına basan annesinin sıcacık sesini duyamamaktan korkuyor.

Okula gitmek istemiyorum haykırışlarının arkasında senden ayrılmak istemiyorum, henüz hazır değilim feryatları var unutmayın. Sabırlı olun, onu anladığınızı hissettirin. Okul koridorlarında beklemeniz çocuğunuzun okula alışmasını geciktirecektir, bunu unutmayın. Eğer çocuğunuzu merak ediyorsanız ve tedirginseniz, onun sizi görmeyeceği şekilde izleyin. Böylece o ayakları üzerinde durmayı öğrenecek sizde çocuğunuzun her koşulda ayakta kalabileceğini göreceksiniz.

Güzel ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum hem yeni okula başlayacak miniklere hemde onların sabır taşı ailelerine...
    Elfida...