Okul çocuklarına sütün yararları

'Hastalıklar' forumunda Yasemin tarafından 16 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

  1. Çocuklar için sütün önemi tartışılmaz büyüme ve gelişme açısından büyük önem taşıyan sütün özellikle okul çocuklarına olan yararları hakkında bilmemiz gereken önemli bilgiler.Okul çağındaki çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olduğundan çocukların gelişimi için süt ürünlerinin ve sütün yararları saymakla bitmiyor.

    Okul çağındaki çocuklar için sütün faydalarının çok fazla olduğunu söyleyen uzmanlar, süt ve süt ürünlerinin sağlıklı bir yaşam için gerekli olan enerjiyi ve besin maddelerini içerdiğini belirtiyorlar.İnsan sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayabilmek, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşayabilmek için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda düzenli olarak almak durumundadır.

    Ayrıca Süt; besin ögelerinden protein, karbonhidrat, yağ grubu ile minerallerden; kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, vitamin olarak A, B, D, E ve K vitamini içeren çok zengin bir gıdadır.Gıda proteininin, vücuda özgü kas proteinine dönüşmesi vesilesi ile çocuklar ve gençler, yetişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç gösterirler.Süt Büyüme ve gelişmeye yardımcı Süt ve süt ürünlerinin özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında başta olmak üzere her yaş grubu için yeterli miktarlarda tüketimi büyük önem taşımaktadır.Kalsiyum alımı ile büyüme arasında doğrusal ilişki bulunmaktadır ki her gün süt içen çocuklar ve gençler, sütü az içenlere nazaran daha uzun boyludur.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/kulcocugunda-sutun-onemi-89709.jpeg]kulcocugunda-sutun-onemi-89709[/IMGALT]
     
Yükleniyor...
- Okul çocuklarına sütün Forum Tarih
Osmanlı sınırları içinde çok sayıda yabancı okulun açılması ile ilgili bilgi Osmanlı Tarihi 7 Eylül 2016
Okullarda Binicilik Eğitimi Eğlence 20 Mayıs 2016
Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır? Kadınca 19 Mayıs 2016
Okul Çağı Çocuklarında Diş Bakımı Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016