Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

'Damak Keyfi' forumunda YAREN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi
    Malzemeler :
    6 enginar
    300 gr. kuzu eti
    1 soğan
    2 defne yaprağı
    2 diş sarımsak
    Tane karabiber
    sıvıyağ
    Tuz
    Su

Beşamel sos için:

1 çorba k. un
    2 su b. süt
    Tuz, karabiber
    Muskat, sıvıyağ

Üzeri için:
    Kaşar peyniri rendesi

Yapılışı
    Tencereye enginarları dizin.Üzerine sıcak su ilave edin.Üzerine zeytinyağı,tuz ve toz şeker ilave edin ve enginarları pişirin.Başka bir tencereye sıvıyağı alın.Üzerine 300 gr.kuzu etini ilave edin ve kuzu Etileri suyu çekene kadar karıştırın.
    1 adet soğanı yemeklik kesin.Etlerin üzerine soğanı,2 adet defne yaprağını sarımsağı,tane karabiber ilave edin.En son etlerin üzerine sıcak su ilave edip kuzu etini pişirin.

Beşamel sos için bir tencereye sıvıyağı alın ve 1 çorba kaşığı un ilave edin ve unu kavurun.Daha sonra üzerine 2 su bardağı sütü ilave edin.Üzerine tuz ,karabiebr ve muskat rendesi ilave edip beşamel sosu kaynamaya bırakın.Fırın kabına pişen eninarları dizin.Enginarların içine kuzu etlerini ilave edin.Etlerin üzerine beşamel sosu dökün.Üzerine kaşar peynir rendesi serpip önceden ısıtılmış olan 190 derecelik fırında pişirin.

2. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

Görünüm güzel de içinde enginar varmış. Ben almayayım. Aykut yesin :f196:

3. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

Ooo lezzetli ve sağlıklı bir yemek.Fakat benim menüde bugün etli biber dolma var :f196:

4. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

Sanmam Aykut'ta yemez.:))Başlıkta enginarı görünce konuya girmemiş bile:f30:

5. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

:f30::f30::f30:
    Kulakları çınlıyodur kesin.Ben gidimde fındıklı burma baklavaya yardım edeyim.Yoksa tatlı krizine girecek yine çift çift yazacak mesajları şimdi

6. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

enginara bayılırım

7. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

Çok güzel bir görüntüsü var ama bende enginar sevmeyenler kervanındayım

8. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

hiç gözüm tutmamıştı zaten seni :f106::f106:
    demek sevmediklerini aykut yesin sevdiklerini kimseyle paylaşma :f84:
    bende yemem hazan yesin :f30:

9. Cevap: Oktay Ustanın Kuzu Etli Enginar Tarifi

Beni kimse gözüyle tutamadı ki sen tutasın Aykut :f20:
    iyilikde yaramıyo sana. Yedin fındıklı burma tatlısını şekerin çıkmasın diye Aykut yesin dedim ben :f30: Hem tabiki sevdiklerimi paylaşmak istemem :f131:

Sana enginarın faydalarını yazayım da aklında bulunsun

Enginarın Faydaları: Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.