Oje, makyaj ve saç boyamak günah mı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Oje, makyaj ve saç boyamak günah mı?

  Oje sürmek de makyaj yapmak da saç boyamak da günah değildir! Allah kadınları süslenmeye meyilli yaratmıştır. Fakat O, bu süslenmeyi “belli şartlar” altında serbest bırakmıştır. Bir bayan makyaj yapabilir, saçlarını boyayabilir fakat bunu herkese gösteremez!
  Yani herkese güzel ve çekici görünemez.

  Kadın bu süslerini kimlere gösterebilir, kimlere gösteremez? Bu sorunun cevabı için Kur’an-ı Kerim’in 24. suresi olan Nur suresinin 31. ayetinin mealini okuyunuz. O ayetin mealini okuyunca kimlerin yanında makyajlı ve başı açık dolaşabileceğinizi görebileceksiniz. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

  “Mümin kadınlara da söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve avret yerlerini korusunlar. Ziynetlerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üstüne vursunlar. Ziynet yerlerini kocaları, kendi babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulundurdukları cariyeler, kadına arzusu kalmamış ele bakar hale gelmiş erkekler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar. Gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Hepiniz Allah yoluna dönün ey müminler ki, sıkıntılardan kurtulabilesiniz.” (Nur 24/31)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- makyaj saç boyamak Forum Tarih
Kızıl Saçlılarda Makyaj Kişisel Bakım 26 Ocak 2012
Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır Kısaca Kişisel Bakım 14 Ocak 2012
Saç Ve Cilt Rengine Göre Makyaj Kişisel Bakım 9 Ocak 2012
Burçlara Göre Makyaj Ve Saç Renginiz Ne Olmalı ? Astroloji ve Burçlar 13 Ağustos 2011