öğretmenliğin kutsallığı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda ZeuS tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. öğretmenlik kutsaldır,
    öğretmenlik kutsal bir meslektir

Öğretmenin Kutsallığı

[​IMG][​IMG][​IMG]

Öyle kutsaldır ki öğretmenlik; minik bir çocuğun gözyaşlarını silmek, bir anne gibi bir baba gibi öğrencilere kol kanat germektir. Bildiklerini onlarla paylaşmak onlara doğru yolu göstermektir.
    Eğitim ve öğretim sürecine önderlik ve rehberlik eden, öğretimin gerçekleşmesi için çalışan kişiye öğretmen denir.
    Öğretmenlik kutsal bir meslektir ve bu işi yapacak kişilerin işlerine gönül vermeleri gerekmektedir. Çünkü, tüm meslek gruplarına dağılan kişiler öğretmenler tarafından yetiştirilmektedir.

Hz. Ali ’’bana bir kelime öğretenin kulu kölesi olurum’’özdeyişi ile;

Atatürk "Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" ve "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." demekle öğretmenliğin önemini vurgulamıştır.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
    Öğretmen toplumda her türlü tutum, davranış ve görünüşüyle örnek insandır. Çevresine ve insan haklarına saygılıdır. Sevgi doludur. Ülkenin şekillenmesinde önemli rol oynar.
    öğretmenliğin kutsallığı