Öğrencilere Babalık Yapan Okul ''Darüşşafaka''

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 14 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın kapısından içeri girip, tek ortak noktaları "babasız olmak" olan çocukların nasıl eğitildiklerini görünce, buranın bir okuldan daha fazlası olduğunu anlıyor, bir aile kozasıyla karşılaşıyorsunuz.

Osmanlıca da "Şefkat Yuvası" anlamına gelen, mezunlarının ise kısaca Daçka dediği Darüşşafaka, tam 145 yıldır, Türkiye'nin her bölgesinden babası hayatta olmayan kız ve erkek çocuklarına, ilköğretim 4. sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar tam burslu, yatılı, İngilizce eğitim veriyor. Okula giriş için bir sınav var ancak bu sınav bilgiye dayalı değil, çocukların yeteneklerini ölçen sorulardan oluşuyor. Yani İstanbul'un en iyi okulunda okuyan bir çocukla, Batman'ın en ücra köşesinde okuyan bir çocuk, eşit olarak sınavdan geçiriliyor. Türkiye de ilköğretim 3. sınıfta yaklaşık 7500 babasız çocuğun okuduğu tahmin ediliyor. Her yıl bu çocuklar arasından yapılan sınavla okula 120 öğrenci seçiliyor. Darüşşafaka ilk kez 2008-2009 öğretim yılında 4. ve 5. sınıflara şehit çocuklarını sınavsız kabul ediyor ve bu çocuklar 120 kişilik kontenjanın dışında tutuluyor.

Forumdaslı dostlarım, haberin özeti şu:

Tüm Türkiye'den babası hayatta olmayan ilkokul 3. sınıf öğrencileri, giriş sınavına katılmak için 30 Mayıs tarihine kadar Darüşşafaka'ya başvurabilecek. 1 Haziran da Ankara, İzmir, İçel, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Van, Trabzon, Zonguldak, Gaziantep, Kayseri, Tekirdağ, Antalya, Bursa ve Denizli'de sınav yapılacak. Bu 16 il dışından sınava katılacak öğrenci ve velilerinin ulaşım giderleri Darüşşafaka tarafından karşılanacak.

Çevrenizde 3.sınıf öğrencisi yetimler varsa, bilgilendirin derim.

2. Teşekkürler Wish bu hassatiyetin için:f9: :f9:

3. Hassasiyetinize teşekkür ederim Wish
    Eğitim ülkemiz için gerçekten çok önemli
    Darüşşafaka nın bu konudaki çalışmasını yürekten ve ayakta alkışlıyorum.

4. Bu hassas düşüncen ve paylaşımın için teşekkürler Wish..

Tualle katılıyorum bende bu çalışmaya yürekten katılıyorum...

5. çok güzel babsız çocuklara iyi bir eğitim verilime imkanı olur özlelikle durumları olmyan aileler için iyi bir fırsat paylaşıma tşk

6. Hassasiyetiniz için tşkler WİSH Darüşşafaka'nın bu konudaki çalışmasını yürekten destekliyorum :f9: :f9: :f9:

7. çok güzel ve anlamlı bir paylaşım emeğine sağlık

8. [grade="FF0000 4169E1 008000 4B0082 FFA500"]Çok Güzel bi Bilgi Teşekürler Wish Emeğine Sağlık[/grade] :f118: :)