Öfkelenince okunacak dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 25 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Öfkelendiğiniz anlarda okumanız tavsiye edilen dualar vardır bu duaları okuduğunuzda öfkenize hakim olmanız çok daha kolay olacaktır.Öfke anında sakinleşmek için okunması tavsiye edilen duamız şöyle;

Öfkelenince okunacak dua

Allahümme’ğfir li zenbi ve ezhib ğayza kalbi ve ecirni min mudillati’l-fiten ma ahyeytena

Öfkelenince okunacak duanın anlamı:

Allah’ım! Günahlarımı bağışla ,kalbimdeki öfkeyi dindir ve bizi yaşattığın sürece,beni saptırıcı fitnelerden koru!

Öfkeye sahip çıkmak önemli bir erdemdir ve kolay bir davranış değildir. Öfkesine hâkim olabilenleri Peygamberimiz (s.a.s.);

لَيْسَ الشَّدي۪دُ بِالصُّرَعَةِ إِنَّمَا الشَّدي۪دُ الَّذ۪ي يَمْلِكُ نَفْسَهُ عِنْدَ الْغَضَبِ

Pehlivan, insanları yere çalan değildir; asıl pehlivan öfke anında kendine hâkim olandır” (Buhârî, Edeb, 76) diyerek övmüştür.

Sahabeden Süleyman b. Surad (r.a) anlatıyor: Ben Peygamberimiz (s.a.s)’in yanında oturuyordum. İki adam
    birbirlerine sövüyorlardı. Birinin gözü kızardı, şah damarı şişti. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurdu:

Ben öyle bir söz biliyorum ki, sinirlenen şu kişi onu söylese, öfkesi yatışır:

أَعُوذُ بِالِّٰهل مِنَ الشَّيْطاَنِ الرَّجي۪مِ