O Mahur Beste Çalar

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ORHAN tarafından 23 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG] [SES]http://www.fileden.com/files/2008/6/12/1956000/helin_fon.mp3[/SES]

Bir ses duymuş gibiydim. Duyduğuma emindim aslında ama bu kararsızlık yok mu ah! Yıllardır içimi kemiren, yıllardır koynumdaki kafiyesiz şiir gibiydi kararsızlık... Tuzundan arınmış bir deniz gibi renksiz, gelinliğinden yoksun bir gelin kadar yersizdim. Yazın güneşe, güzün yağmura hasret bir aşk cümlesi gibiydim, öyle ki şarkısı olmayan kulaklardaydı kendime hasretim.

Bugün yağmur için müsait bir gün değil, bugün aslında yağmur yağsa her şey değişecek gibi dingin... Ama bu sadece benim ayırdığımda, yazık! Ayları lanetlemek için gereken her şey cebimde... Suskunluk mu? Öyle şiddetli bir dinlence ki… Haletim huzursuz, gün yağmurundan şikâyetçi, kuş konmaz, eriklerine çocuk dalmaz bir ağaç kadar hüzünlüyüm.

Düş oyunu oynuyor gibi başlıyorum içimden geçenleri saymaya... Bir insanın içinden bu kadar üçüncü şahıs cümleler geçmemeli...

- Kadın neden saçları kadar hüzünlü?

a- Kocası terk ettiği için
    b- Kocasını terk ettiği için
    c- Kocası öldüğü için
    d- Hiçbir zaman kocası olmadığı için...

Son şıkkı işaretliyorum adet üzeri… Son şıklar, cevabı belirsiz şeyler için her zaman idealdir. Her zaman yerli yerindedir. Her zaman en az can yakan olmayı başarmıştırlar. Sanki olmayan bir cevapmış gibi, sanki benim karşımdakine kıyamayıp uydurduğum bir seçenekmiş gibi… Sanki olmayası sorular sormasam olmayacak.

Otobüsüm geldi. Eve geri dönsem mi binsem mi soruları arasında kalakalıyorum durakta… Bir şeyler bekliyor gibiydim. Eski bir tanıdık mesela, “Şiirini bilmediğim bir Fransız akşamı” ya da bir beste de yeter diyorum yoldan geçen ayaklara, çekip gitmişliği anımsatıyorlar aşina yanıma... Geri çekiyorum bakışlarımı… Ağlayası geliyor semtimin, bilindik “Mahur Beste” çalsa ikna olurdum yağmurun gerekliliğine, bir otobüs daha mı beklemeli yoksa eve geri mi dönmeli?

Yağmur bastırmadan eve mi dönmeli yoksa beklemeli mi o mahur besteyi?
    -alıntı-

Asude Zeynep Toprak

Lider ve Wish bunu beğendi.

2. Cevap: O Mahur Beste Çalar

Çok güzeldi hocam eline sağlık...

3. Cevap: O Mahur Beste Çalar

kaleminize sağlık 10 numara paylaşım..

4. Cevap: O Mahur Beste Çalar

Dönüp dolaşıp tekrar tekrar defalarca okuyabileceğim okurken müziğinde etkisiyle beni alıp götüren birazda hüzünlendiren bir paylaşımdı hocam. İnce düşünceniz konunun özü resimle müzikle öyle bütünleşmiş ki yazının güzelliğini anlatacak kelime bulamıyorum. :f40: Dumansız hava sahası içerisinde olmasam peşpeşe yakmıştım sigaraları.

O güzel yüreğinize sağlık diyorum ve + replerimi bırakıp tekrar gelip okumak için kapıyı aralıklı bırakarak ayrılıyorum.
    :f40:

5. Cevap: O Mahur Beste Çalar

gerçekten harika bir çalışma ve paylaşım hocam emeğine yüreğine sağlık :f118::f118::f118:

bendende bu güzel çalışmaya (+rep)

6. Cevap: O Mahur Beste Çalar

Öyle içten, öyle duygulu karşılığına çok teşekkür ediyorum WisH! Aynı duyguları taşıyoruz yazıda... :f63:

Zorlanıyorum böyle yazılarda ya da yaşanılanlarda duyguları açıklamamda... Öyle etkileyici ki!

Belki de bir öyküdür, bir romandır yaşamımız.

Kendi öykümüzde bulunan ayrıntıların farkına vararak, o tadı yaşayarak tatmak... Giderken de kalırken de bu tadı tadabilmek... Kalırken yağacak yağmurda ıslanmanın hazzına varmak, giderken pişmanlık duymadan gitmenin haklılığıyla gitmek... Kendimizi de başkalarının yerine koyarak!

Yaşamı anlamak adına vardır hüzünler ve mutluluklar... Yine de güzeldir yaşam! O besteyi beklemek ya da beklememek, mutluluktur bizim için... :)

Okuyanlara, paylaşımda ve karşılıkta bulunanlara da teşekkür ediyorum. :f40:

7. Cevap: O Mahur Beste Çalar

Çok güzel duygulu bir çalışma yüreğinize sağlık:f118: