Nûr Muhammed Pütni Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda Yasemin tarafından 24 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

  1. Nûr Muhammed Pütni Kimdir


    Nûr Muhammed Pütni Evliyanın büyüklerindendir.Adı Nur Muhammed Pütni olup, doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Nûr Muhammed Pütni On yedinci asrın ortalarında hayatını kaybetmiştir.

    Nur Muhammed efendi önceleri zâhirî ilimleri tahsîl etmekle meşgul oluriken Zahiri ilimlerde olan tahsîlini tamamladıktan sonra, tasavvuf yolunda da ilerlemek coşkusu kalbine düştü, bu aşkla yanmaya başladı. Nûr Muhammed Pütni Derdine derman bulmak için yollara düştü, kendini Rabbine kavuşturacak bir yol gösterici aramaya başladı.Nûr Muhammed Pütni Hindistan’ın bir çok şehirlerini gezdi dolaştı.Oldukça Çok kimselerin hizmetlerinde bulundu ise de hiçbirinden maksadına kavuşamadı. Nihâyet bahtının dizginleri onu, bedeni yerde, rûhu çok yükseklerde bulunan Hâce Muhammed Bâkî-billah’ın yüksek kapısına götürdü. O yüksek huzurdan kalb zikrini aldı. Nûr Muhammed Pütni Daha sonra hazret-i Hâce, onun terbiye ve yetişmesini İmâm-ı Rabbânî hazretlerine havale etmiştir.
     
Yükleniyor...
- Nûr Muhammed Pütni Forum Tarih
Nûr Muhammed Bedayûni Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 23 Ocak 2013
Muhammed Nûreddin Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 22 Kasım 2012
Amonyum nitrat tuzunun suda çözünürken ısı alma özelliğinden hangi uygulamada nasıl yararlanılır? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Bu Tarz Benim Nur Bozar Kimdir? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016