Nüfusun önemi maddeler halinde

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Nüfusun Önemi Kısaca
    Nüfus, ülkelerin kalkınmasında, tanıtılmasında doğal kaynakların işletilmesin de, üretim ve tüketim üzerinde son derece etkilidir.
    1. Ülkelerin kalkınması ve siyasi ve kültürel etki alanlarını genişletebilmesi için gereklidir.
    2. Ülkelerin kısa sürede büyük ordular kurarak askeri güç oluşturmasında gereklidir.
    3. Nüfus tüketimi arttırarak gelişmeyi sağlar.
    4. Nüfus üretimi arttırır. Genel olarak bir bölgede, gelişmişlik düzeyi aynı olan iki ülkeden nüfusu fazla olan, nüfusu az olana göre daha fazla üretim yapmaktadır. Üretimi artan ekonomiler gelişmektedir.
    5. Ülkelerde nüfus artışı, yerleşme, ulaşım, sanayileşme, eğitim, beslenme ve sağlık hizmetlerini doğrudan etkiler.
    6. Artan nüfusla birlikte şehirleşme gelişir.
    7. Ülkelerin kalkınmasını eğitilmiş nüfus sağlar. Doğal ortamın zenginliklerinden ve kaynaklarından faydalanma ancak insan gücüyle olmaktadır.
    8. Nüfusun aşırı artması veya fazla olması ise birtakım sıkıntılara neden olur. Ülkelerin gelişme hızlarını frenleyebilir. Fazla nüfus artışı işsizliğe ve göçe neden olur. Nüfus artışı, ülkenin üretim kapasitesinin ve kalkınma hızının üzerinde seyrediyorsa, birçok sorunları beraberinde getirir. (Eğitim, beslenme, altyapı yetersizliği gibi)
    9. Nüfus artışı hızının az olması durumu ya da bazen de nüfus azalması meydana gelebilmektedir. Bu da gelişmeyi olumsuz etkiler.
    A- Nüfus sayısı azalır.
    B- Yaşlı nüfus artarak, nüfus dinamik özelliğini yitirir.
    C- İş gücü Azalması veya sıkıntısı başlar.
    D- Ülkenin geleceği tehlikeye girer.
    10. Nüfus artışı (artış hızının yüksek olması) olumlu etkilere de yol açabilmektedir.
    A-Mal ve hizmetlere talep artar.
    B-Yeni sanayi kollarının doğmasına yol açar
    C-İşçi ücretleri düşer
    D- Vergi gelirleri artar.
    E-Piyasa genişler, yeni yatırım sahaları açılır
    F-Askeri savunmada önemlidir.
    11. Nüfusun dengeli olarak artması gerekmektedir. Yani bir plan dâhilinde olması gerekir. Prensip olarak ülkelerin kalkınma hızlarına uygun bir artış yapmaları gerekir.