Nötrofil oranı nasıl yükselir

Konusu 'Soru Sor Cevap bul' forumundadır ve Misafir tarafından 9 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Ziyaretçi


  Nötrofil oranı nedir
  Nötrofil oranı yüksekliği
  Nötrofil oranı nasıl yükselir
   
 2. EyLüL

  EyLüL Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  26.183
  Cevap: Nötrofil oranı nasıl yükselir

  Nötrofil sayısının azalmasına nötropeni, artmasına ise nötrofili denir Konjenital (kalıtsal bozukluk) olabileceği gibi çeşitli sebeplerden de ortaya çıkabilir Kemoterapi gibi tedavilerin yan etkisi olarak da oluşabilir Sistemik bir infeksiyon ya da yangı sonucu kandaki miktarları artarGenel olarak viral infeksiyonlarda nötrofil sayısı artmaz
   
 3. Sitem

  Sitem Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  11.846
  Cevap: Nötrofil oranı nasıl yükselir

  Nötrofil oranı nasıl yükselir

  Nötrofiller bakteryel enfeksiyonlarda artar.

  Nötrofil

  Nötrofil, nötrofil granülosit olarak da adlarılan lökosit (akyuvar) hücresi.

  Granülosittir. Lökositlerin sık bulunan tipidir. Polimorfonükler hücrelerin 99% oluştururken, Polimorfonükler hücreler de toplam lökosit sayısının 70% civarında bir kısmını oluştururlar.

  Sahip olduğu granüller, boyalara özel bir afinite (bağlanma eğilimi) göstermediği için “nötrofil” olarak adlandırılmıştır. Nötrofillerin dışındaki granülositler, Eozinofil ve Bazofillerdir.

  Yaşam süreleri çok kısa olan nötrofiller (ortalama olarak bir günden az) kemik iliğinde üretililer. Aktif fagositozlardır.

  Nötrofil sayısının azalmasına nötropeni, artmasına ise nötrofili denir. Konjenital (kalıtsal bozukluk) olabileceği gibi çeşitli sebeplerden de ortaya çıkabilir. Kemoterapi gibi tedavilerin yan etkisi olarak da oluşabilir.

  Sistemik bir infeksiyon ya da yangı sonucu kandaki miktarları artar.Genel olarak viral infeksiyonlarda nötrofil sayısı artmaz.