Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

Gece uyanmakta zorlananlar yada tüm alarmlara rağmen uyanamayanların ortak sorusuna cevap aradık. Niyetlenmeden oruç tutulur mu? Niyet edilmeden tutulan oruç kabul olur mu?

Niyet orucun farzlarındandır. Bu nedenle oruç tutacaksk niyet etmemiz gerekir. Ancak geceden niyetlenmek şart değildir. Ramazan orucunda, nezir orucu veya adak orucu gibi oruçlarda niyetlenmeyi unuttuysanız ya da sahura kalkamadığınız için niyet edemediyseniz öğlen vaktine kadar niyetlenebilirsiniz.

Öğlenden sonraya bırakırsnız eğer niyetlenmeyi malesef orda korkulan olur ve orucunuz olmaz. Çünkü başta da söylediğimiz gibi niyet orucun farzıdır ve vaktini geçirmeden niyetlenmek gerekir.

Ramazan ayında nasıl olsa sahura kalktım o da bir çeşit niyet sayılır veya bu ay oruç ayı niyet etmesem de olur diye düşünmek yanlıştır. İsterseniz sahura kalktığınızda, eğer sahura kalkmayacaksanız da o gün öğle vaktine kadar “niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için bugün ki orucumu tutmaya” diyerek niyetlenmeniz gerekir.