Nisap miktarı ne demektir?Nisap miktarı nedir?

Konusu 'Sorularla İslamiyet' forumundadır ve Wish tarafından 20 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Nisab nedir
  Nisap miktarı ne kadardır
  Nisap miktarı nasıl hesaplanır  Nisap miktarı Dînen zengin sayılmanın ölçüsüdür.

  Sınır, işaret, miktar, pay; bir şeyin aslı; asıl, kök; servetin zekâtı gerektiren miktarı; oturumu açmak için yeterli üye sayısı; zekât gibi bazı yükümlülüklerin, hırsızlık haddi gibi bazı cezaların sabit olması için Allah veya Resulü tarafından belirlenen muayyen miktarlar anlamında bir İslam fıkhı terimidir.

  Nisap, zekât, sadaka-i fıtır ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisapa, asgarî zenginlik ölçüsü şeklinde de tanımlanabilir. Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan kişi dinen zengin sayılır. Böyle bir kişi, zekat veya sadaka alamayacağı gibi; sadaka-i fıtır vermek ve kurban kesmekle de yükümlü olur. Fazla olan bu malın nâmi olması ve üstünden bir yıl geçmesi halinde zekatının verilmesi gerekir.

  Zenginliğin asgari sınırı olan "nisap" Hz. Peygamber tarafından belirlenmiştir. Bu asgarî sınırlar, o dönem İslâm toplumunun ortalama hayat standardını ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şöyle sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 deve. Nisap miktarının belirlenmesinde kullanılan bu malların, o dönemin en yaygın zenginlik aracı olduğu açıktır. Nisabın bu mallar üzerinden belirlenmesi, sosyal ve ekonomik şartların fazla değişmediği ileriki dönemlerde de aynen korunmuştur.

Benzer konu başlıkları: Nisap miktarı
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Nisap Nedemektir ve Nisap Miktarı ne kadardır? 18 Şubat 2013
Fitre ve Zekat Ramazan 2014 Fitre Miktarı 21 Haziran 2014
Sağlık bilgisi Günlük alınması gereken kalori miktarı 23 Aralık 2013
Bunları biliyormusunuz Diyanet 2013 Yılı Fitre Miktarı 31 Temmuz 2013
Fitre ve Zekat Fitre Nedir ve Kimlere Verilir ve 2013 Fitre Miktarı 30 Temmuz 2013