Nisan 1 Şakasını İlk Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 23 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. 1 Nisan Şakasını Kim Buldu

  Fransa’da 1564 senesinde takvimde yapılan reform ile sene başı 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alınmıştır. 1 Nisanı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek maksadıyla yapılan şakalar, bir müddet sonra gelenek halini almıştır. 1 Nisanı sene başı kabul edenlere, Nisan balığı ismi verilmiştir. Fransa’dan çıkan bu gelenek 18. asırda İngiltere ve İskoçya’ya yayılmış, oradan Amerika’ya taşınmıştır.
  Amerikalılar bu günü 28 Aralıkta kutlarlar.

  1 Nisan’da yani şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür , inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

  Fransa (Poisson d’avril – Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir

  İngiltere – April Fools’ Day – Nisan Kaçıklar Günü olarak kutlanır

  İskoçya – Gowk veya Cuckoo günüdür.

  Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

  alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Nisan Şakasını İlk Forum Tarih
Nisan 1 Şakasını Kim Buldu Ders notları 27 Nisan 2012
1 Nisan şakasının kökeni nedir? Zaman Tüneli 19 Nisan 2008
2017 Nişan Abiye Modelleri Kadınca 18 Mayıs 2016
Pudra Rengi Prenses Nişanlık Modelleri 2017 Kadınca 18 Mayıs 2016