Nigel de Jong Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 23 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Nigel de Jong kariyeri
    Nigel de Jong hakkında bilgi

Tam adı : Nigel de Jong
    Doğum tarihi : 30 Kasım 1983 (28 yaşında)
    Doğum yeri: Amsterdam, Hollanda
    Boyu : 1.74 cm
    Mevkii : Orta saha

Nigel de Jong 30 Kasım 1984, Amsterdam doğumlu Surinam asıllı Hollanda'lı futbolcu.Lakabı "Hollanda Kasabı"dır.

Rakiplerine çok sert ve dengesizce giriştiği bu lakap verilmiştir.2010 Dünya Kupası finali olan Hollanda-İspanya maçında bir pozisyonda İspanya'lı Xabi Alonso topa kafa vurmak isterken Alonso'nun kaburgalarına kramponları ile attığı uçan tekme sonrası İspanyol oyuncular maçın hakemi Howard Webb'in etrafını sarmıştır.

Nigel de Jong Xabi Alonso ya tekme

Nigel de Jong kariyeri

Nigel de Jong Manchester City

De Jong, 2009'un Ocak ayında Manchester City kulübüne 23,5 milyon €'ya transfer olmuştur.Manchester City'de rakiplerine çok sert giriştiği için eleştiri oklarının hedefi olmuştur.Newcastle United ile oynanan lig maçında rakip oyuncu Hatem Ben Arfa ile girdiği bir mücadelede Ben Arfa'nın bacağını kırmıştır.Bu maçtan sonra birkaç maç oynamamıştır.Yoğun şekilde eleştiri almıştır.Fransız Olympique Lyonnais kulübünün kiralık olarak Newcastle United'a verdiği oyuncuları Ben Arfa'nın uzun bir süre sahadan uzak kalması Lyon kulübünü de sarsmıştır.Lyon camiası De Jong'u sert bir dille eleştirmiştir.

Nigel de Jong Milli Takım kariyeri

Milli takımının formasını ilk olarak 31 Mart 2004'te Fransa ile oynanan hazırlık maçında giymiştir. 2006 FIFA Dünya Kupası kadrosunda sakatlığı nedeniyle yer alamayan de Jong, Marco van Basten tarafından 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'na çağrılmıştır.Burada gösterdiği başarılı performans ile Güney Afrika'nın ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Kupası'nda da Hollanda Milli Takımı teknik direktörü Bert van Marwijk tarafından kadroya çağrılmıştır.Daha sonra istikrarını sürdürmüş ve Polonya ile Ukranya'da düzenlenecek olan 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi grup elemelerinde de Hollanda Milli Takım formasını giymeye devam etmiştir.