Niagara şelalesi nerede hangi ülkededir

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. niagara şelalesi nerede hangi ülkededir

  Niagara Şelaleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

  Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki Niagara Nehri üzerinde dünyaca ünlü bir şelale. Niagara Şelalesi Kanada’nın Ontario eyaletiyle ABD’nin New York eyaleti arasındadır. Şelale, 1950 yılında yapılan bir antlaşma ile ABD ve Kanada arasında paylaşılmıştır. Şelâlenin suları iki kısım hâlinde düşer. Kanada topraklarına komşu olan asıl meşhur olanıdır. Şeklinden dolayı “At nalı” diye anılan bu şelalenin suları 48 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 900 metredir. ABD’de kalan diğer şelâlenin adı Amerikan Şelâlesi olup, 60 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 300 metredir.

  Dünyânın en güzel tabiî manzaralarından olan bu şelâlenin önemini göz önünde tutan Kanada’nın Ontario ve ABD’nin New York eyâletleri, şelâle çevresindeki toprakları umûmî park hâline getirmişlerdir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Niagara şelalesi nerede Forum Tarih
Niagara şelalesi hangi ülkede? Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Niagara şelalesi Resimler 31 Mart 2010
Erzurum tortum şelalesi kaç km? Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Düden Şelalesi Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016