Nevruz Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NEVRUZ

  [​IMG]  Nevruz, Farsça “Yeni Gün” anlamına gelir. Baharın gelişini, tabiatın uyanışını simgeleyen Nevruz; her yıl 21 Mart’ta kutlanır.


  Nevruz, Türkler’in ilk millî bayramıdır. Çin kaynaklarında; Hunlar’ın milattan yüzlerce yıl önce 21 Mart’ta hazırladıkları yemeklerle kırlara çıktıkları, bahar şenlikleri yaptıkları görülmektedir. Uygurlar’ın Nevruz kutlamalarını tasvir ettikleri tabloları bulunmaktadır. Osmanlılar’ın ise “Sultan-ı Nevruz” adı altında bizzat padişahın katılımıyla törenler yaptıkları bilinmektedir. Yakın çağımızda da, Atatürk’ün Nevruz şenlikleri düzenlettiği ve kendisinin de katıldığı bilinmektedir.


  Nevruz, özbeöz bir Türk bayramıdır. Temeli beş bin yıllık Türk tarihiyle bir olan Nevruz; Türkler’de bir tabiat, varoluş, diriliş bayramı olarak algılanmıştır. Bunun içindir ki Nevruz’un diğer bir adı da Ergenekon’dur. Nevruz’un diğer bir adının Ergenekon olmasının nedeni: Toprağın yağmurlarla ıslanıp sonra üzerinin karla kaplanıp kısa bir ölüm uykusuna yatması ve daha sonra baharın (Nevruz’un) gelmesiyle yeniden canlanıp, dirilmesi aynı Türkler’in 400 yıl boyunca dört tarafı yüksek dağlarla kaplı bir vadide sıkışıp daha sonra dağları aşıp hürriyetlerine kavuşması yani yeniden dirilmesi olayına benzetilmesindendir.

  alıntı
   
 2. Cevap: Nevruz Nedir?

  güzel bilgiler ezlem eline sağlık:)
   
 3. Cevap: Nevruz Nedir?

  Bilgilendirme için teşekkürler Ezlemim. Kısa bir bilgide ben vereyim hazır yeri gelmişken. Nevruz, Azerbaycan'da Novruz, Kazakistan'da ve Tacikistan'da (Наурыз мейрамы) Navrız meyrami, Kırgızistan'da Nooruz, Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türklerinde Mevris olarak kullanılırmış.
   
 4. Cevap: Nevruz Nedir?

  çok güzel bilgi teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz :D
   
Yükleniyor...
- Nevruz Nedir Forum Tarih
Nevruz nedir hakkında bilgi Zaman Tüneli 20 Mart 2014
nevruz nedir ve nevruz gelince ne yapılır Sorun Cevaplayalım 11 Şubat 2012
Nevruz Bayramı Nedir Neden Kutlanır Okulistik 18 Mart 2011
Nevruz nedir, ne anlama gelir, ne demektir Türkçe Sözlük 9 Ocak 2011