Nevruz Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

'Kısa Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 26 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nevruz Bayramı Hakkında Kısa Bilgiler  Nevruz bayramı içeirk olarak baharın gelişin i kutlamak için yapılan bayramdır. Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar tarafından kutlanır.

  Nevruz, baharın ilk günüdür ve bu gün kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun (gün tün eşitliği) oluştuğu gündür. Güneşin ekvatora dik açı ile gelir. Gece ve gündüz birbirine eşitlenir. Ayrıca hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattındadırlar ve gün ışığı her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

  2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir.2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.
   
 2. Cevap: Nevruz Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

  harikaa
   
 3. uzun bence biraz ama kısaltıcam teşekkürler
   
Yükleniyor...
- Nevruz Bayramı Hakkında Forum Tarih
Nevruz Bayramı Hakkında Bilgi Kısaca İslami Bilgiler 26 Aralık 2012
Nevruz Bayramı Hakkında Şiir Karışık Şiirler 20 Mart 2012
Nevruz Bayramı Hakkında Bilgi Önemli Gün ve Haftalar 21 Ocak 2011
21 mart nevruz bayramı ile ilgili özlü sözler Karışık Sözler 23 Mart 2015