Neden ios değil de Android?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Esra Öztürk tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Neden ios değil de Android?
    İnsanlar gelişen teknoloji ile pek çok gelişmiş marka ile de karşı karşıya kalmaktadır. Artık günümüzde birçok özelliğe sahip olan markalar ortaya çıkmıştır. Biz de Android sistemi ile ios'u karşılaştırmasına değinelim. Neden Aios değil de Android daha fazla tercih ediliyor ya da edilmeli midir buna değinelim. Apple son zamanlarda birçok tepki ile karşılaşmıştır. Günümüzde çok tartışılan Apple yeni modeli olan son telefonu Iphone 6 da meydana gelen sorunlar neticesinde birçok tepki ile karşılaşmıştır ve kullanıcılar bu telefona bu kadar para vermeye gerek yok diye tepkilerini göstermişlerdir. Buna rağmen marka tanınmış olmasının da etkisi ile Apple hala ilgi görmektedir.

Peki, neden Android buna değinecek olursak Android hakkında biraz bilgi verelim. Neden Android işletim sistemi dersek Android Google tarafından satın alınmış ve Google a ait bir işletim sistemine sahiptir. Fakat herkesin bilmediği bir şey olan Android’in geliştirilmesinde rol oynayan sadece Google değildir. Pek çok dünyada mobil ve teknoloji olarak önde olan firmalar vardır. Bunların yanında android in geliştirilmesinde birde özgür yazılım topluluğunu da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla arkasında çok sağlam bir destek bulunmaktadır. Uyumluluk acısından değerlendirirsek Apple her ne kadar donanım ve yazılım uyumuna sahipse Android işletim sisteminin bundan çok da aşağı kalır yanı olmamaktadır. Diğer mobil cihaz üreticileri Android’in gelişmesine katkıda bulunup Android işletim sistemi ile uyumlu olmaması kasması ya da bazı sorunlar çıkarması da saçma olacaktır. Android işletim sisteminin performansının iyi olup olmadığını değerlendirirken günümüz teknoloji devleri olan bazı markaların örneğin samsung gibi mobil cihaz performanslarına bakarak değerlendirmemiz daha doğru olacaktır.
    Neden ios değil de Android.

Piyasadaki çakma ve düşük teknik özelliklere sahip olan cihazlarda ki görmüş olduğunuz özellikler ve bu cihazların sergiledikleri kötü performanslar Android işletim sisteminin kötü olduğunu kesinlikle göstermemektedir. Bu yüzden bu kıyaslamayı kaliteli firmaların orijinal olarak ürettikleri ürünlerine bakarak yapmak gerekir. Peki, şuan piyasaya hangi işletim sistemi daha hâkim. Buna bakacak olursak Android piyasada kullanılan akıllı telefonların yüzde 85ine sahip olmuştur. Apple ise yüzde 12lik pay almıştır.