Necip Fazıl Kısakürek Sözleri Kısa

'Güzel Sözler' forumunda Aysell tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu 1. Necip Fazıl Kısakürek Sözleri kadın  Armut deyip geçmeyin, onun ilk hecesi çoğu kişide yoktur!  Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür.  Yumruk, kafaya tabi olmak zorundadir.  Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu? Madem ki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?  Tohum ek, vermezse toprak utansın.  Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.  Bir hadiseyi düşünebilmek için filozof olmaktan başka çare görmemek, düşünme hakkından vazgeçmek değil midir?  Fikir besler, siyaset öldürür. Siyaset, fikrin kendisi değil; posasıdır.


  Sonunda "eyvah" diyeceğin şeylere, başında "eyvallah" deme.  Dünya öküzün üstünde derler ama; dünyanın üstünde nice öküzler bilirim.

  Ömrün ilk yarısı; ikinci yarısını beklemekle, ikinci yarısı da; İlk yarısının hasretiyle geçer.  İhya etmek için ne kadar ilim lazımsa imha için de o kadar cehalet kafidir.  İmanın ticaretini yapanda, iman arama !  Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.  Arı bal yapar, fakat balı izah edemez.  Akıldan büyük nimet, zekâdan da ağır yük tanımıyorum.  Dünya güzel olsaydı, doğarken ağlamazdık. Yaşarken temiz kalsaydık ölünce yıkanmazdık.  İnsanın sevdiğini kaybetmesi, dişini kaybetmesi kadar ilginçtir. Acısını o an yaşar, yokluğunu ömür boyu.

  Alıntı