Necip Fazıl Kısakürek Lafları

'Karışık Sözler' forumunda EyLüL tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Necip Fazıl Kısakürek Güzel Sözleri

Necip Fazıl Kısakürek Sözleri

-Armut deyip geçmeyin, onun ilk hecesi çoğu kişide yoktur!

-Adam olmak cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir.

-Anladım işi; San’at ALLAH ı aramakmış, marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış.

-ALLAH de ve sus! Başka hiçbir şey söylemeye değmez.

-Arı bal yapar, fakat balı izah edemez.

-Ağlayabilmek için ille yılanlı kuyuya düşmek mi lazım? Asıl Dünya’nın en korkunç bir yılanlı kuyu olduğunu anlamak yetmez mi?

-Bir kalbim var ki benim, sevdiğinden burkulur. Kahredenden ziyade, sevilenden korkulur.

-Beni kimsecikler okşamaz madem. Öp beni alnımdan, sen öp seccadem.

-Bir namazım, bir duam, bir de eski seccadem. Hepsi hepsi bu kadar, işte benim sermayem.

-Bu gidişle utanmaktan utanan bir nesil gelecek.

-Bir hadiseyi düşünebilmek için filozof olmaktan başka çare görmemek, düşünme hakkından vazgeçmek değil midir?

-Ben, haritada deniz görmüş boğulmuş. Dokuz köyün sahibi dokuz köyden kovulmuş.

-Bir hoşçakala sığdırdı beni, yere göğe sığdıramadığım.

-Bu hayatı fazla ciddiye almayın, nasıl olsa içinden sağ çıkamayacaksınız.

-Ben geçmişimi dürdüm, büktüm ve kaldırıp çöpe attım, bu çöpleri ise ancak; kediler ve köpekler karıştırır.

-Biz; Ayakları şişene kadar namaz kılan Peygamberin, gözleri şişene kadar uyuyan ümmetiyiz..

-Benim geçmişim bir çöplüktür, çöplüğü ancak kediler ve köpekler karıştırır.

-Bir tohumda; gövdesi, dalları, yaprakları ve meyvesiyle bütün bir ağaç gizlidir.

-Ben Türkiye’yi yerin üstündeki 35 milyon ölünün degil, yerin altındaki 35 milyon dirinin koruduğuna inanırım.

-Biz hohlaya hohlaya buz dağlarını erittik; şimdi ortalık çamurdan geçilmiyor.

-Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu? Madem ki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?

-Allahım, Bizi hem af, hem adam et.

-Allah dostu odur ki nefsine tek pay biçmez. Kırk yıl bir ekşi ayran özler de onu içmez.

-Akıldan büyük nimet, zekâdan da ağır yük tanımıyorum.

-Allah, Izdırabını çektirmediği şeyin, nimetini vermez.