Nasrettin Hocanın Hayatı Özet

Konusu '( m-n-o-p )' forumundadır ve HazaN tarafından 27 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. HazaN Admin

Nasrettin Hocanın hayatının özeti

Nasreddin Hoca 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu Köyünde doğdu, 1284 yılında Akşehir’de vefat etti. Büyük Türk halk bilgesi olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.

Babası Hortu Köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237′de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.

2. Misafir Ziyaretçi

cok güzel çok beğendim kağıda bile geçirdim okuyorum
  3. Misafir Ziyaretçi

nasrettin hoca diye biri varmış 1284 yılında doğmuş ama sonra ölmüş

.
  4. Misafir Ziyaretçi

çok kısa ve öz olmuş.işime çok yaradı.teşekkürler. :)
  5. Misafir Ziyaretçi

çok süper teşekür ederim kısa ve çok öz öğretmenim çok beğendi ve haftanın öğrencisi seçti :) <3
  6. Misafir Ziyaretçi

burda kısa gözüküo ama büyük defderde tam yarım sayfa tuttu :D :) :(
  7. Misafir Ziyaretçi

çok güzel olmuş Türkçe ödevimde kullandım kısa ve öz Allah rahmet eylesin...
  8. Misafir Ziyaretçi

ödevime çok yardımcı oldu kısa ve öz çokk teşekkürler!!
  9. Misafir Ziyaretçi

Teşekkür ederim güzel bi ansiklopedi olmuş.Ödevimde çok başarılı oldu.Yazan kişiye teşekkür ederim.Kısa ve özdü.
  10. Misafir Ziyaretçi

Teşekkürler Kardeşim Sağol Nasrettin Hoca'm Ölmeseydin Keşlke :(
  11. gagoşş Ziyaretçi

Allah Razı olsun cok kısa olmuş sen olmasan 2-3 sayfa yazı yazacaktım
  12. misafir 2323 Ziyaretçi

çoooooooooooooook teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu keşke ölmeseydi diyemem çünkü oda elinde sonunda herkes gibi ölecekti bizde bir gün ölcez neyse yazana teşekkürler emeğine sağlık :)
  13. Misafir Ziyaretçi

çok kısa olmuş evet kısa olmasını isetedim ama çok kısa biraz uzun olsa çokta uzun değil tabi orta boyutlarda
  14. Misafir Ziyaretçi

teşekkür ederizde bişey diyicem başlığını nasrettin haca yapmış yazıya başlarkende nasreddin haca diye yazmış ama genede güzel olmuş
  15. Misafir Ziyaretçi

Kısa ve öz olmuş, çok teşekkür ederim.Hayatında dinimize yönelik çok çalışmış ve çabalamış.
  16. MisafirGS Ziyaretçi

çok güzel, öz , anlamlı manalı olmuş yazana çooookk çokkk teşekkürler...
  17. Misafir Ziyaretçi

çok tşkürler çok güzel olmuş bunun sayesinde performans ödevimden 100 alırım işallah
  18. Miso Ziyaretçi

selam bu ödev bnim işime çok yaradı performansım için bna nasrattin hocanın hayatı ve fıkraları gerekti bu yazıyı kim hazırlamışsa teşekkür ederim eğer performansdan 100 alırsam hep bu siteye gircem
  19. Misafir Ziyaretçi

Nasreddin Hoca 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu Köyünde doğdu, 1284 yılında Akşehir’de vefat etti. Büyük Türk halk bilgesi olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.

Babası Hortu Köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237′de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.
  20. Misafir Ziyaretçi

çok güzel olmuş ama bazı yorum atanlara söylüyorum keşke demek yanlıştır

Benzer konu başlıkları: Nasrettin Hocanın
Forum Başlık Tarih
( m-n-o-p ) Nasrettin Hocanın Resimli Hayatı 10 Mayıs 2012
Hakkında bilgi Nasrettin Hocanın Yaşadığı Yer 27 Nisan 2012
( m-n-o-p ) Nasrettin Hocanın Uzun Hayatı 26 Nisan 2012
Sözel Dersler Nasrettin Hocanın Türk Dünya Edebiyatına Katkıları 25 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Nasrettin Hocanın Turşu Fıkrası 25 Nisan 2012