Nasrettin Hocanın Güzel Fıkraları

'Eğlence' forumunda Ezlem tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Nasrettin Hoca Güzel Fıkralar

abdessiz kılmıştım

hoca bir gün ağacın altında namaz kılıyormuş.namazı bittiken sonra allahım sen duvamı kabul et demiş ağaçtaki adam etmem demiş.hoca:etmessen etme bende zaten abdessiz kılmıştım demiş..

ÜZÜNTÜDEN NE YAPDIĞIMI BİLİYORMUYUM?

Birgün Nasrettin Hocanın karısı vefaat eder.Hoca karısı ölünce yemeden içmeden kesilir.Bir kaç gün ortalıklarda görünmeyince komşuları merak eder.Ve ziyaret etmek için Hocanın evine giderler.evde kimse yoktur.Komşuları evden ayrılacağında ahırdan gelen sesi duyarlar.Ahıra girdiklerin hocayı baldızı ile altalta üstüste görürler.hoca neyapıyorsun dediklerin,Hoca cevap verir: -AAHH komşular ben üzüntüden ne yaptığımı biliyormuyum.

namaz

Nasrettin hoca namazını kılacakmış karısıda sofrayı kuruyormuş,kıblede sofraya doruymuş.Nasrettin hoca başlamış namaza.Nasrettin hocanın kedisi sofradan yemekler almaya çalışıyormuş,Nasrettin hoca sinirlenmiş pismillahirrahmanirrahim demiş.Nasrettin hocanın hamide diye kızı varmış,kızı kediye yemek vermeye başlamış.Nasrettin hoca eğilirken seni vallahi döverim hamide demiş.

NASRETTİN HOCA'NIN ON LİRASI

hoca kahvede on lirasını kaybetmiş,onu arıyormuş.Hocayı bu şekilde gören birisi sormuş ona hocada parasını kaybettiğini söylemiş. Adam cebinden on lirasını çıkarmış,hocaya vermiş. Hoca adama elinin tersiyle bir tane vurmuş ve demiş ki: ''ÖYLE Kİ BULDUN PARAMIDA NEDEN BANA VERMEDİN?

RAHMET

Yamurlu bir günde dışarıyı seyreden hoca bir komşusunun koşarak eve gittiğini görür.alay etmek ister şöyle seslenir-bre Allah'ın rahmetinden hiç kaçılır mı?Doğru söylüyorsun hoca der ve yürüyerek gider.Islanan adam hocanın yağmurlu havadakoşarak eve gittiğini görür.Hoca bana diyorsun neden Allah'ın rahmetinden kaçarsın?Ben Allah'ın rahmetini ezmemek için koşuyorum

DÖRT AYAKLI ÖRDEK

Bir gün, Nasrettin Hoca, camide bir vaaz veriyordu. Cemaatten bir kışının esnediğini ve bir kısmının uyukladığını fark etti. Bunun üzerine şöyle konuşmaya başladı: -Bir sabah, Akşehir'den dışarı çıkmıştım. Çayın kenarında dört ayaklı ördekler su içiyorlardı... Dört ayaklı ördek sözünü işiten cemaat, gözlerini açarak Nasrettin Hoca'yı dikkatle dinlemeye başladı. Bunun üzerine Nasrettin Hoca: Yahu!... Siz nasıl adamlarsınız. Deminden beri size vaaz ediyorum, uyukluyorsunuz da, kuyruklu bir yalan uydurunca hepinizin gözleri açıldı...

ben yapacagimi bilirim

nasrettin hoca birgun pazarda alis veris yaparken heybesini pazarda biyerde unutur evegeldiyinde heybesini arar ama bir turlu bulamaz nasrettin hoca kara kara dusunurken aklina bir munzurluk gelir ve soyle der pazarin ortasina gecerek eeeee y millet duyduk duymadik demeyin ben heybemi kaybettim benim heybemi bana bulup getirin eyer bulamassaniz ben yapacagimi bilirim tabi koyluler telasa duserler nasrettin hoca bu neyapacagi bellimi olur neyse nasrettin hocanin heybesi bulunur bulunmasinaya nasrettin hocaya sorarlar hocam eyer heyben bulunmasaydi neyapacaktin sen bize hoca cevap verir bensize neyapabilirim yahu evde eski bir kilim vardi ondan kesip kendime bir heybe yapacaktim demis

dis agrisi

nasrettin hocanin disi cok felaket bi sekilde agriyormus hocaya demislerki hocam disciye gitsene hoca disciye gittimde kapaliydi demis cunki hoca disciden korkuyormus biaksam yatarken gine disi tutmus bagirtilarina komsusu uyanmis hayrola hocam ne oldu demis hoca disimin agrisi gene basladi demis komsusu hocayi disciye goturmus zorda olsa disini cektirmis hoca cok rahatlamis demiski ben aslinda disagrimin farkinda deyilimde dis benim farkimdaydi ondan boyle agriyordu demis aradan dirkac zaman gecmis hocayi disciye goturenin kafasi kotu bisekilde agriyomus hoca yanina yaklasarak sende doktordanmi korkuyon demis komsusu hayrola hocam diye cevbap verir hocada derki bak benim disim agriyodu cektirdim simdi agri sizi yok sende doktora git kafani cektir ne agrin kalir nede zizin demis nasrettin hoca

BİZ DE KİBİR YOKTUR

Nasreddin Hoca'ya yapılan şakalar tükenip bitmezdi. Akşehir'liler bir gün Hoca'ya takılır ve sorarlar. -Hocam senin evliyalar katında ulu bir kişi olduğun söylenir aslı var mıdır? Hoca'nın böyle bir iddiası elbette yoktur ama bir kere soruldu ya cevaplar; -Her hâlde öyle olmalı. -Böyle kişiler zaman zaman mucizeler göstererek bu özelliklerini herkese kanıtlar. Hoca madem kabullendin göster bir mucize görelim! Hoca; -Pekâla şimdi size bir numara yapalım der karşısında durmakta olan çınar ağacına; -Ey ulu çınar çabuk yanıma gel!... Tabiî ne gelen ağaç var ne giden. Hoca yürümeye başlar ağacın yanına varır. Akşehir'liler; -Ne oldu Hoca ağacı getiremedin, kendin oraya gittin! diye gülünce, Hoca; -Bizde kibir yoktur, dağ yürümezse abdal yürür der.

EŞEK KAYBOLUNCA

Nasreddin Hoca'nın eşeği kaybolunca arkadaşları üzülmüş ve eşeği aramaya koyulmuştu. Hoca ise bunların arasında: - Allah'a şükürler olsun, diye dolaşıyordu. Arkadaşları dayanamadı: - Hoca efendi biz üzülüyoruz ve eşeğini arıyoruz, sen ise şükürler olsun diye adeta seviniyorsun, bu ne hâldir, deyince: Hoca: - Ben, eşeğin kaybolmasını değil, eşeğin üzerinde ben olmadığıma şükrediyor seviniyorum. Yoksa dört gündür ben de yitik olacaktım.

NEREYE?

Nasreddin Hoca bir gün eşeğine binmiş. Eşeğin inadı tutmuş. Bir türlü eşeğin başını gideceği yöne çevirememiş. Bunu gören komşusu: -Nereye gidiyorsun Hocam, diye sormuş. Hoca'da: - Eşeğin istediği yere, demiş.

ALLAH BİLİYOR

Nasreddin Hoca bir cimri tanıdığının evine gittiğinde tanıdığı ona bayat ekmek ile bir tabak bal ikram etmiş. Nasreddin Hoca bayat ekmeği dişi kesmeyince sinirinden balı kaşıkla yemeye başlamış. Ev sahibinin gözü yerinden oynamış: -Aman efendim, bal ekmekle yenmez ise, insanın içini sıyırır, demiş. Nasreddin Hoca hiç ses çıkarmadan balı bitirmiş ve: -Kimin içinin sıyrıldığını Allah biliyor, demiş.

2 kilo et

nasrettin hoca eve bir gün 2 kilo et alır ve karısına bunu akşama pişirmesini söyler.nasrettin hoca işe gider.o sırada karısı hemen komşuları çağırır ve eti yerler.akşam eve gelir.karısına eti sorar.karısı kedi yedi der.hoca kediyi tartar ve söyler kedi burdaysa et nerde

ben erkek adamım

bir gün hocaya sormuşlar: kaç yaşındasın? hoca cevap verir: 45 der.ilahi hoca on yıl önce sorduk yine 45 dedin nası olur hoca der ki ben erkek adamım söylediğim sözden caymam

DAMDA

Hoca çıkmış dam aktarırmış.Kapı çalınmış bir an.Eğilmiş bakmış bir adam.Adamda ne üst ne baş...Perişan.Merak etmiş,sormuş:-Kimi istedin? -Seni hocam biraz aşağıya in -İyi ama ağam işim acale Ne söyleyeceksen orda söyle. -Bir ricam var senden,küçük bir ricam.Aşağıya insen ne olur Hocam.Hoca herhalde iş mühim diyerek aşağıya iner.Adam sorar: -Ne var? Adam demişki -Allah kazadan korusun derman aratmasın rabbim bir sadaka ver fakirim der. Hoca bunları duyunca küplere biner.Ama hoca kurnaz... Derki hele yukarı gel biraz Üst tarafını orada söylersin Varınca ikiside dama Hoca dönmüş adama demişki ALLAH VERSİN!

2. fıkralar güzel ve komik Nasrettin Hoca fıkraları sayesinde türkçe dersinden 100 aldım