Nasıl erken uyanılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 4 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. Sabah erken kalkmak önce öğrencilerin sonrada çalışanların en büyük sıkıntısıdır. Evin içinde sürekli çalan saat alarmlarına inat bir beş dakika daha uyuma çabası her zaman sonuçsuz kalır.
    Biri bitmeden diğeri başlar çalmaya ama sizin hala uykunuz vardır ve kalkmak istemezsiniz. Bu duyguyu çok iyi biliyorum çünkü bende hemen hemen her sabah aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Yaşıyordum diyorum çünkü okuduğum bir yazı bana çok faydalı oldu.

Öncelikle saate söz geçirin. Nasıl mı? Sabah 8.30'da evden çıkmanız gerekiyor ise saati 8.10'a kurarak güzel bir sabah uykusu çekin. Birkaç gün bu saatte uyanmaya çalışın. Beş dakika daha diyemezsiniz çünkü yetişemezsiniz :) Aradan bir hafta kadar geçtikten sonra saatinizi 8.00'a kurmaya başlayın. Bu şekilde sizin için en uygun saati bulana kadar geri gidin. Düzenli aralıklarla bu işlemi yaparsanız vücudunuz yeni sisteme alışacak ve bir süre sonra daha alarm çalmadan gözleriniz açılacaktır.

nasil_erken_uyanilir.

Eğer yattığınız oda güneş ışığı alıyor ise perdelerinizi açın ve öyle yatın. Çünkü sabahın ilk ışıkları yüzünüze vurduğunda ister istemez uyanacaksınız. Ayrıca perdeleri kapalı karanlık bir odada uyuyorsanız sabah uyandığınızda günün ağardığını farketmeyecek ve uyku modundan çıkamayacaksınız.

Birde bilmeniz gerekir ki sabah erken kalkmak, düzenli bir uykuya sahip olmak sağlığınız içinde çok önemlidir. Akşam erken yatmayı ve sabaha kadar güzel bir uyku uyumayı alışkanlık haline getirin.