nargile ve tarihçesi

'Medya Bölümü' forumunda Sulfi tarafından 22 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

İnsanoğlu ilk olarak milattan önce keşfetti tütünü... İbadet amacıyla yaktıkları tütün yapraklarının verdiği keyfi fark eden insanlar, o günden beri onu hayatlarında vazgeçilmez kıldı. Tütün, tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından şekillendirildi. Pipo oldu, puro oldu, sigara oldu, ağızlarda çiğnendi. Ancak hiçbir şekil, tütün ile nargile kadar bütünleşmedi.

Hindistancevizi'nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan Hintliler, asırlar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile, aradan geçen yüzyıllar sonunda bir kültür haline dönüştü. Dede torununa miras bırakacak kadar değer verdi nargilesine... Kimi zaman sultanların başucunda yerini aldı, kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan göz kamaştırıcı kültür, bugün yine o ihtişamlı günlerine yeniden dönmenin hazırlığını yapıyor. Tütüne sihir katan kültür, gün geçtikçe daha fazla ilgi, sevgi görmeye devam ediyor.

Doğu kültürünün önemli bir parçası olan nargilenin ismi Farsça'da 'Hindistancevizi' anlamına gelen "nargil" kelimesinden geliyor. Araplarca "şişa", İranlilarca ise "kalyan" olarak adlandırılan nargilenin ilk örnekleri Hindistan'da ortaya çıktı. Hindistancevizinin içi boşaltıldıktan sonra kabuğuna bir kamış sokularak yapılan ilk nargile, hintkeneviri tüketimine yeni bir boyut katarken, hindistancevizi ise zamanla yerini kabağa bıraktı. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

Önce İranlilar, sonra Araplar arasında yaygınlaştı

Araştırmacıların 'sohbet medeniyeti' diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip, dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile, bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.

Türk insanının nargile ile tanışması aslında Osmanlı dönemine rastlıyor. O dönemde İran’dan getirilen ve zamanın kahvehanelerinde muhabbetlere eşlik eden tömbeki padişahlar döneminde yasaklanmıştı. Nargile de uzun zaman İstanbul Tophane’de , İzmir Kemeraltı’nda ve Ankara Gençlik Parkı'nda tömbeki olarak sunulmaya başlanmış. Bu nostaljik mekanların müdavimlerini ise genellikle orta yaşın üstündeki insanlar oluşturuyordu. Daha sonraki, yani yakın dönemlerdeki aromalı nargilelerin hayatımıza girmesi ile daha hafif bir içecek haline gelen nargile genç kitle tarafından da tercih edilmeye başlandı

Nargile İçme Adapları

1-Nargile masanın üzerine konulmaz.Bu davranış büyük görgüsüzlük olarak kabul edilir.
    2-Nargile içenin közünden sigara yakılmaz. Nargile içene büyük hakarettir.
    3-Marpuc bir başkasına elden ele verilmez.Kenara bırakılır ve diğer kişi bırakılan yerden alır.
    4-Nargile bittiği zaman,marpuc masanın üzerine yatırılır.
    5-O an için nargilenizin başından kalkarsanız,kimsenin almaması için marpuc oturduğunuz yerin üzerine konur.

Nargile İçme Teknikleri

1-Közler lülenin kenarlarına gelecek şekilde yerleştirilir. Eğer Ortaya konulursa,nargileniz yanabilir.
    2-Nargilenizi ard arda uzun uzun çekmeyiniz. Nargilenizi yakabilirsiniz.
    3-Nargilenizi bir defa dan fazla ateşsiz ve içmeden bekletmeyiniz.Soğuduktan sonra yakması zordur.(bekletme: lülenin soğuması.)
    4-Nargilenin yanında boğazın yumuşatılması için çay içilmesi önerilir.Fakat tercihen kola,meyvasuyu,su v.b. içecekler de tercih edilir.
    5-Nargileyi iki kişiden fazla ortak içmeyiniz.Kişi sayısı arttıkça,nargile daha yoğun ve sık kullanılcağından çabuk yanma riski vardır.

Oylesine bunu beğendi.

2. [​IMG]

Nargile Nasıl Çalışır

İçici marpuçtan nefes aldığında oluşan basınç farkıyla hava sırayla közden, sonra ısınarak lüledeki gözeneklerden geçer. Sıcak hava ile ısıtılan tömbekinin dumanı karışarak suyun içinden geçer, bu esnada soğur. Daha sonra hava marpuçtan içiciye ulaşır. Nargile içerisinde bulunan su dumanı soğutmanın yanı sıra içindeki katranı da bir miktar süzer.

Nargile temel olarak 4 bölümden oluşur:

Ser: Nargilenin uzun gövdesi. Boyun kısmı dar olmakla birlikte karın kısmına inildikçe çapı genişleyen, yapı olarak sürahiye benzeyen bir parçadır. Cam, metal ve seramikten yapılır.

Lüle: En üstte bulunan, tömbekinin konulduğu delikli tabla. Gümüş, pirinç ya da bakırdan yapılmış, oymalarla süslü bir muhafaza ile çevrilidir. üzerine köz konularak gerekli ısı sağlanır.

Marpuç: Dumanı şişeden alan ve ağza ulaştıran bölümdür. Bu bölümde kullanılan hortum koyun derisinden yapılır.

Şişe: İçinde dumanı filtre eden suyun olduğu ve fokurdamaların geldiği bölüm.

Bunlar dışında nargilenin diğer elemanları ise şöyledir:

Sipsi: Marpuçun ucuna takılan, dumanın içinden çekildiği küçük ağızlık. Tercihen kehribardan yapılır, fakat maliyet sebebiyle ve hijyenik açıdan genelde plastik olanları kullanılır. Mermer ya da gümüş olanları da mevcuttur.

Tepsi ve rüzgarlık: Tepsi közden düşen külleri toplar, rüzgarlık ise közün sönmemesi için kullanılır.

Tömbeki: Nargileye has tütün.

İçim Tavsiyeleri

Nargilenizi nefes alır gibi çekmelisiniz.

Nargilenizi içim esnasında çok uzun ve sık aralıklar ile çekmemelisiniz.

Nargile şişesine soğuk su ve bir miktar buz koymalısınız.

İçim esnasında boğazda yanma, öksürme veya tıkanma olur ise kömürler üç beş dakika lüle üzerinden çekilmeli, lüle dolayısıyla tütünler kendi halinde soğutulmalıdır.Bu esnada şişe içerisindeki ağır duman marpuçdan hava üflemek suretiyle tahliye supabından boşaltılmalıdır. Bekleme zamanı sonrasında kömürler tekrar lüle üzerine konularak içime devam edilmelidir.

İçim süresince belirli aralıklarla tahliye supabından şişe içerisindeki dumanın boşaltılması (marpuçtan üflemek şekliyle) tavsiye edilir. Marpuçtan hava üflemenize rağmen tahliye supabından hava çıkmıyor ise, tahliye supabı sağdan sola döndürülerek çözülmeli yuva içerisindeki küçük bilye ve yuvası temizlenip kurutularak yeniden monte edilmelidir.

Nargilenizin ortalama içim süresi 1 ila 1,5 saattir. (Bu süre lüle haznesinin büyüklüğüne göre değişir.)

Kapuçino, Kahve ve Kavun aromalı tütünlerde kullanılan marpuç ile başka aromalı tütünleri içmemenizi tavsiye ederiz.

İçtiğiniz tütünün aroma cinsine göre şişe içerisine aynı aromanın meyve özü tozundan bir miktar koyabilirsiniz.

Tütünlerinizin orijinal ambalajının açılması durumunda hava almayacak, tütününüzü kurutmayacak kaplarda muhafaza etmelisiniz.

Lülenizdeki tütünün içerisine birkaç parça Nane aromalı tütün ilave ederek daha rahat ve hoş bir içim sağlayabilirsiniz.

Nargilenizi havadar açık yerlerde içmenizi, rüzgarlı ortamlarda kesinlikle içmemenizi tavsiye ederiz.

Nargilenizi sıkışık bir zaman diliminde içmemelisiniz.

Marpucunuzu ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Ancak içerisinde su kalmayacak şekilde tabîî ortamda asarak kurutmalısınız.

[SES]http://www.fileden.com/files/2008/3/19/1823788/Yeni%20Turku%20-%20Yedikule.mp3[/SES]

HazaN bunu beğendi.

3. EMeğine sağlık Sulfi :f40:

bence tütünün hiç keyifli bir yanı yok her türlü kullanımı sakıncalı ve sağlığa zararlı:( :(

4. Çocukluğumda eski galata köprüsünde Balık tutan nargile içicilerine özenirdim:f106:
    Bir kez denedim çokta hoşuma gitmedi açıkçası eminim sevenler için büyük keyiftir.
    Emeğine sağlık Sulfi
    Bilgiler için teşekkürler.

5. Nargilede aromali tütün icmeyi seven biri olarak bilgiler cok hosuma gitti,
    icinde bilmediklerim vardi.

Vallahi nargile büyük bir keyiftir tütün kullananlar icin, eskiden bazen eziyet olabiliyordu,(ben üsengecimdir)
    kömür yakma islemi yüzünden ama yeni cikan kömürlerden sonra is basitlesti.
    Yuvarlak tablet seklinde kömürler var ucundan tutusturuuyorsun o kendiliginden yanmaya
    baslayip kor haline geliyor, ohh sende keyfine bakiyorsun. :f30: :f30:

Tütünün milattan önce kesfedildigi ne kadar dogru bilmiyorum,
    tütün avrupaya ve de haliyle tr ye amerika nin kesfedilmesinden sonra getirilmistir.
    Kizilderililerin beyaz adamdan intikami diye nitelendirilir. :f63:
    Haa kizilderililer ne zaman kesfetmistir onu bilemem artik. :f106:

Eklemis oldugun sarkida süper, son aylarda en cok dinlediklerimden birisi. :f40:

Eline saglik Sulfi... :f40:

Valla repte vercektim ama daha 15 kisiyi dönememisim, bir dahaki sefere artik. :f118:

6. elma aromalısından birkaç kez içtim:f106: boğazımı çok yaktı ama:f106: tiryakilerine keyifli içmeler

7. Paylaşım için teşekkürler.severim nargileyi özellikle bursa kozahanda

8. Bilgi ve paylaşım için tşkler SULFİ :f9:

Tiryakilerine keyifli içmeler :f106:

9. Yaa! Cossack içiyor ben neden kusur kalmışım ki ;) :

Ahanda! ilk işim gidip içeçem de süper temiz bir yer bulmalıyım.. Yada kendime alsam mı bir tane :f106:

Bilgileri harika bir müzik eşliğinde okumak çok güzel. Valla süper bir paylaşım :f40:

Ellerinize saglık Sulfi :) :) :f58: :f97:

10. Bikaç kez içmiştim.Bunları bilmem iyi oldu mazallah bilmeden hakaret ederiz fena durumlar:f106:
    Bütün olarak çok güzel bir paylaşım müzik eşliğinde okumakta ayrı bir zevkti teşekkürler Sulfi emeğine sağlık:f40:
    :f9: :f9:

11. çok sık olmasada arasıra nargileyi içerim birde sohbet kuruldumu nargilenin yanında değmeyin keyfime :f106:

paylaşımına teşekkürler sulfi

12. [TABLE="width:80%;background-image:url('http://www.forumdas.net/images/toolbox/backgrounds/22.gif');background-color:red;border:7px ridge green;"][CELL="filter:;"] Ben Çok Severim Nargileyide Olsada İçsem, İnşallah Bir Gün Forum Ailesine Nasip Olur da Hep Bir Yerde Nargile İçmeye Gitsek Lider Abiden Bi Nargile Alacağım Var da. Emeğine ve Bilgi İçin Teşekürler [/ALIGN][/CELL][/TABLE][/ALIGN]:f118: :f106:

13. Keşke tütün hiç keşfedilmeseydi,insanlık tarihide böylelikle öldürücü bir zehirle tanışmamış olurdu
    Nargile hakkında bilmediğim bi çok şei öğrenmiş oldum,bende tütünü ilk kızılderililerin keşfettiğini
    biliordum:f20: Şarkı konuyla harika b, uyum sağlamış:f40:
    Çok çok teşekkürlerrrrrrrrrrr

14. selam

harikasın kardeşim güzel bir paylaşım olmuş inanırmısın hiç kullanmak nasip olmadı bu yaşıma kadar işin özü merakta etmedim :)))) paylaşım için teşekkürler sevgi ve saygılarımla:f118: :f40:

15. Bende çok severim yaaaa az önce dışardaydım öyle bir kokusu geldiki uzaktan vakit müsait olsa hemen oturcaktım başına valla... Bahreyn tek tercihimdir :f40:
    Harika bir konu ve anlatım müzik süper teşekkürler Sulfi :f118: (+rep)