Nane

'Şifalı Bitkiler' forumunda Wish tarafından 3 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Ballibabagiller ailesinden olan nane bitkisi ; nemli yerlerde yetisen, genellikle tuylu ve cok kokulu otsu bir butki cinsidir. Basak biciminde beyaz, pembe veya morumsu cicekleri vardir. Guzel kokuludur.

Kullanildigi yerler:

Hazmi kolaylastirir. Gaz sokturur. Karaciger yetersizligini giderir. Safra akisini duzenler. Mide agrilarini keser. Bagirsak spazmini giderir. Nefes almayi kolaylastirir. Astim, grip, bronsit ve oksurukte faydalidir. Sinirleri kuvvetlendirir. Sukunet verir. Heyecanlari ve korkuyu yatistirir. Migren, uykusuzluk ve bas donmelerinde faydalir. El ayak titremesi, dil tutuklugu, felc ve uykusuzlukta kullanilir. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp carpintilari keser. Erkeklerde ruhsal kaynakli iktidarsizligi giderir. Anne sutunu artirir. Aybasi kanamalarinin muntazam ve agrisiz olmasini saglar. Sutle sisen memelerin sisini indirir. Soguk alginliginda faydalidir. Bagirsak solucanlarinin dusurulmesinde yardimci olur. Idrar sokturur. Mide ulseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalidir

2. Cevap: Nane

Sinirleri kuvvetlendirdiğini bilmiyordum :f196:

3. Cevap: Nane

Peki sayın nane uzmanımız.. Sizin engin bilgilerinizden faydalanmak için şu soruyu sormak istiyorum...

Madem dediğiniz gibi nane çoook faydalı... Neden insanlar başlarına kötü bişey geldiğinde eyvahh naneyi yedik derler.??????

4. Cevap: Nane

Şimdiiiii :f20: şöyle açıklayım sayın kimyagerim. Siz fazla deney yapmaktan ayva ile naneyi karıştırır olmuşunuz.:f40: Aralarında aslında çok fark var.Gerek tadı,gerek görünüşü,gerek rengi gerekse anlamını karıştırmasak. :f106: Yav ben ne yazdım anlamadım. Sen anladıysan bana da anlatırsın :f106:

İşin şakası bir tarafa, ufak bir araştırma yaptım siz forumdas severler için ve aradım taradım düşündüm taşımdım :f40: ve şu bilgiyi paylaşayım didim.

Arapça’da ekmek ‘nan’ dır.
    Üç-dört medrese talebesi köylere teravih namazı kıldırmaya gidiyorlarmış. Bir köydeki muhtardan nan istemişler. Muhtar “O dediğinizden bizim köyde bulunmaz” demiş. Talebeler karınlarının acıktığını sadece bir nan istediklerini tekrarlayınca, muhtar; “Açsanız size yemek getireyim o dediğiniz naneden bizde bulunmaz” demiş. Talebeler gülüşüp nanın ne anlama geldiğini anlatmışlar.
    Deyim bilmeden yanlış söz söylendiğinde yada yapıldığında kullanılır.

5. Cevap: Nane

Ne nanesi ne ayvası o hap değilmiydi yaaa :f20:

Hani hapı yuttuk deriz :f30::f30:

6. Cevap: Nane

Biri beni tutsun. Yoksa ekrana bakıp bakıp gülüyorum diye şimdi işten atılıp naneyimi yiyecem ayvayımı yoksa hapı mı yutacam bilemedim. :f106::f106:

Öldürdünüz beni gülmekten :f106::f106:

7. Cevap: Nane

:D:D:D Ekrana bakıp bakıp gülmeler sadece sende yok wish rahat olabilirsin..

Demekki başımıza kötü bişey geldiğinde seçme hakkımız varmış hiç olmassa ister naneyi yeriz ister ayvayı istersekte hapı yutarız.... Ben genelde naneyi yemeği tercih edeyim baksanıza yararı çokmuş... Bu arada bilgilendirme için teşekkürler wish.. O naneden bizde yok :)

8. Cevap: Nane

Hepiniz bi alemsiniz yaaaa..Çok güldürdünüz benii. :f30::f30:
    Bilgiler için teşekkürler Şekerciiiiiimm..:f40: