Namazın Fazileti Hakkında Bilgi

'Dini Konular' forumunda Nalan tarafından 15 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Bir insana en zor gelen ibadetlerden biri de namazdır. Çünkü onda gururu yenme; alnı yere koyma; tevazu ve alçak gönüllülük vardır. Nefsi ayaklar altına alma vardır. Nefis engelini aşarak namazını kılabilen kimsenin üstesinden gelemeyeceği Allah'ın hiç bir emri ve yerine getiremeyeceği bir ibadeti yoktur.

Namazı umursamayan kimse ise Allah'ın diğer emirlerine de saygılı olamaz; emir ve yasaklarına karşı olumlu tarvır sergileyemez. Namazı önemsemeyen kimsenin Allah'a karşı yapmayacağı bir olumsuzluk ve itaatsızlık yoktur.

Bazı takva sahibi müminlerin, "Alah'ım, bana kabirde de namaz kılma gücü ver" iye duada bulunmaları namazın gereğini, önemini ve namazsız hayatın kendileri için ölümden beter olduğunu ifade etmede ne kadar anlamlı güzel bir davranıştır.

Rükü ve sücudun çokluğu, çok namaz kılınmasını ifade eder. "Hangi amel daha üstündür" şeklindeki bir soruya Rasül-i Ekrem bir başka zaman, "İbadetlerin en değerlisi rüku ve sücudu çok olandır" buyurarak en hayırlı işin çok sayıda namaz olduğuna dikkat çekmişlerdir.

Ukbe İbnu Amir anlatıyor: Develeri gütme nöbeti bana gelmişti. Günün sonunda develerle kırdan dönerken Rasullullah'ı, ayakta insanlara hitap ederken gördüm. Şöyle buyurmuştu:

-"Güzelce abdest alıp, sonra iki rekat namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen her Müslüman'a cennet vacip olur."

Ey yüce Rabb'im! Bizleri, gönlünü namaza verip aşkla namaz kılan kullarından eyle. Hadis-i şerifte:

-"Güneşin doğmasından ve batmasından önce namaz kılan yani sabah ve ikindi namazlarını eda eden ateşe girmeyecektir" buyruluyor. Ne büyük müjde. Sabahta uykusunu feda eden ve ikindide ziraat, ticaret vb. meşguliyetini arkaya atıp; nefis şeytanını yenip namazını kılabilen kimse diğer vakit namazlarını da kolaylıkla yerine getirebilir. Bu şekilde 5 vakit namazını eda eden kimseye Efendimizin ateşten kurtulma müjdesi ne büyük mutluluktur.