Namazı Bırakıp Başlamak Günahmı dır?

'Dini Konular' forumunda Yasemin tarafından 24 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Günümüzde ibadetlerimizi tam anlamıyla yapabilmemiz gerçekten çok zor gibi görünsede istemek herşeyin başında gelir.Yeterki isteyelim istedikten sonra insanın yapamayacağı iş yokdur diye düşünüyorum.Özellikle Namaz hususunda birçok arkadaşımdan çevremden duyduğum şeyler oldukça kafa karıştırıcı.Namaza başlamıştım bırakdım yada bir vaki kılarsam diğer vakiti kılamıyorum işlerim yetişmiyor namaz vakitlerini kaçırıyorum diyenler öyle çokki etrafımızda.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/namaz-kilmayi-bilmemek-gunah-midir-3964.jpg]namaz-kilmayi-bilmemek-gunah-midir-3964[/IMGALT]

Namaza başlayıp bırakmak çok daha kötü bir durumdur. Tekrar günah işlerim diye tevbe etmemekten de kötüdür.Şöyle bir düşünürseniz bir kabı, nasıl olsa tekrar kirlenecek diye yıkamayıp kirli bırakmaya benzemektedir bırakıp yeniden başlamak sözü çok yanlış bir sözdür. Bırakınca tekrar başlamak farzdır, büyük bir sevaptır.

Günah olan namaza başlamak değil, namazı kasten bırakmaktır. Namaz kılmamak diğer amelleri de, olumsuz yönde etkilemektedir.Bir hadis-i şerif meali şöyledir Kasten namaz kılmayan kişilerin diğer amellerini Allahü teala kabul etmez. Tevbe edinceye kadar Allah’ın himayesinden de uzak olur.İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki: Kıyamette önce, namazdan sorulacaktır.Namaz doğruysa, diğerlerinin hesabı, Allahü teâlânın yardımıyla kolay geçecektir.