namazda fatiha okumanın hükmü

'Dini Konular' forumunda HazaN tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. namazda fatiha okumanın hükmü nedir?

  her rekâtta Fatiha okumak; imamın, cemaatin ve yalnız başına namaz kılan kimsenin üzerine vaciptir. Çünkü bu konuda ki görüşlerin içinde en doğru ve en güzel olan görüş budur. Rasulullah (sav) şöyle buyurur:

  "Kim bir namaz kılar da içinde Kur'an'ın anasını (yani Fatiha suresini) okumazsa o namaz eksiktir." Resulullah bu sözünü üç kere tekrar etti.

  Ebu Hureyre (r)'a "Ama biz imamın arkasında oluyoruz" denildi. O da şöyle cevap verdi:

  "İçinden oku. Ben Resulullah (s)'in şöyle söylediğini işittim:

  "Allah buyurdu ki: Ben, namazı kulumla kendi aramda iki kısma ayırdım. İstekte bulunduğu kısım kulumundur. Kul "el-hamdü lillahi Rabbi'l-âlemîn" dediğinde, Allah Azze ve Celle "Kulum bana hamdetti" buyurur. Kul: "er-Rahma-nirrahim" dediği zaman Allah Azze ve Celle "Kulum beni sena etti (övdü)" bu¬yurur. Kul: "Mâliki yevmi'd-din" dediği zaman ise Allah "'Kulum Beni temcid etti' buyurur. Bir rivayette de "Kulum işini Bana ha¬vale etti" diye buyurduğu bildirilmiştir. Kul: "İyyake na'budu ve iyyake nesta'in" dediğinde Allah: "Bu benimle kulum arasındadır ve istekte bulunduğu kısım kulumundur" buyurur. Kul: "îhdina's-Sırate'l-Mustakîm, Sıratellezine en'amte Aleyhim, ğayri'l-Mağdubi Aleyhim vele'd-dâllîn" dediğinde, "Burası kulumundur, istekte bulunduğu için kulumundur" diye buyurur.
   
Yükleniyor...
- namazda fatiha okumanın Forum Tarih
Namazda fatihadan önce besmele çekmenin hükmü nedir? Dualar ve Faziletleri 4 Ocak 2012
Namazda fatihadan sonra okunan her sure için besmele çekilirmi Dini Konular 31 Mart 2011
Namazda Fatihadan Sonra Besmele Çekilir Mi Dini Konular 21 Mart 2011
Namazda sadece fatiha okunurmu Dini Konular 15 Ağustos 2010