Namaz kılmayan bir kişi oruç tutabilir mi?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Wish tarafından 25 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Namaz da oruç da Allah’ın emridir, bir Müslüman her ikisinden de sorumludur. İnkâr etmediği ve alaya almadığı müddetçe bunlardan birini yerine getirmemesi diğerini terk etmesini gerektirmez. Allah Teâlâ terk ettiği ibadetinin cezasını, yerine getirdiğinin ise mükâfatını verir. Yani namaz kılmayan kişi büyük bir günah işlemektedir. Fakat bu, onun Ramazan orucu tutmasına engel değildir. Orucunu tutmakla mükelleftir.

  Dünyada iken işlediği amelleri boşa gidecek olanlar kâfirlerdir, Müslümanlar değil. Konuyla ilgili ayetler şöyledir:

  “De ki: «İşleri yönünden ahirette en büyük kayba uğrayanların kimler olduklarını bildireyim mi?

  Onlar o kimselerdir ki dünya hayatında yaptıkları işlerin karşılıkları hep boşa gidecektir. Hâlbuki kendilerinin güzel güzel işler yaptıklarını sanırlar.»

  İşte onlar Rab’lerinin ayetlerini ve O’na kavuşmayı inkâr etmiş, bu yüzden de yaptıkları iyi işler boşa gitmiştir. Tartılacak şeyleri kalmadığından kıyamet günü onlar için artık tartı âleti koymayacağız.

  İşte kâfir olmaları, ayetlerimle ve elçilerimle alay etmeleri sebebiyle, şu cehennem onların cezası olarak hazırlanmıştır.” (Kehf, 18/103-106)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ağustos 2014
 2. Namaz ve oruç ayrı iki farzdırlar. Elbette ki Müslüman'ın 5 vakit namazını kılması ve ramazan orucunu tutması gerekir. Bu farzdır. Ancak namaz kılmayan veya kılamayan bir kişiye ‘Oruç tutamazsın' deme hakkına sahip değiliz. Kişi neyi yapabilirse o onun için iyidir. Tümünü yapamayana, tümünü terk et demek doğru değildir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Namaz kılmayan kişi Forum Tarih
Bir vakit namazı kılmayanın 80 sene yanacağını duyduk doğru mu? Sorun Cevaplayalım 1 Kasım 2012
Namazı Kılmayanın Hali Dini Konular 28 Şubat 2012
Eşi namaz kılmayan bir mümin ne yapmalıdır? Sorularla İslamiyet 28 Aralık 2011
Namaz kılmayanlar İslami Bilgiler 9 Temmuz 2009