Namaz kılarken erkekler nasıl giyinmeli

Konusu 'Namaz' forumundadır ve Wish tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Erkekler namaz kılarken nasıl giyinmeli
  Namaz kılarken erkeğin kıyafeti


  Erkek dizle göbek arasındaki uzuvlarını saklamak mecburiyetinde olduğu için bu bölgelerin kapalı belli edecek şekilde dar olmamasına dikkat etmelidirler.

  Namazı, iş elbisesi ile ve büyüklerin yanına çıkamayacak elbise ile ve pis kokulu elbise ve çorap ile kılmak mekruhtur. Başka elbisesi yoksa, mekruh olmaz. Parası varsa, alması gerekir.

  Önemli kimselerin huzuruna çıkan kimsenin şık, temiz elbise giymesi gerekir. Allahü teâlânın huzuruna durulduğu zaman, buna daha çok dikkat etmeli, büyüklerin karşısına çıkılamayan elbise ile namaz kılmamalıdır! Kur’an-ı kerimde mealen, (Her namaz kılarken, süslü [temiz, sevilen, güzel] elbiselerinizi giyiniz) buyuruluyor. (Araf 31)

  Bir hadis-i şerifte de buyuruluyor ki:

  (Namaz kılarken en iyi elbisenizi giyinin. Allahü teâlâ, kendisi için ziynetlenmeye, süslenmeye en layık olandır.) [Beyheki]

  Evinde temiz ve bol pijama ile veya gecelik ile namaz kılmak mekruh değildir. Ancak camiye pijama ile gelmemelidir! Samimi olmayan kimselerin yanında pijama ile oturmak da uygun değildir. Ayıplanacak ve geleneklerimize aykırı şeyler yapmamalıdır!

Benzer konu başlıkları: Namaz kılarken
Forum Başlık Tarih
Rüyada Rüyada Ölmüş Birini Namaz Kılarken Görmek Ne Anlama Gelir 25 Mayıs 2014
Namaz Kaza namazlarını kılarken nasıl kılmalı 6 Mart 2014
Sorun Cevaplayalım Namaz kılarken tekrarlanan davranışlar nelerdir 9 Ekim 2012
Soru Cevap Namaz kılarken hangi hazırlıklar yapılır 7 Ekim 2012
Rüya Tabirleri Rüyada Ölmüş Birini Namaz Kılarken Görmek 1 Ağustos 2012