Namaz kılarken diğer namazın vakti girerse namaz bozulur mu?

'Dini Konular' forumunda Merve tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

  1. Bir vaktin namazı kılınırken diğer namazın vakti girerse kılınmakta olan namaz bozulur mu?

    Bir vaktin namazı kılınırken diğer vaktin ezanı okunsa, namaz tamamlanır (Buhari, Mevakit, 28). Bu namazı kaza etmeye de gerek yoktur. Ancak unutmamak gerekir ki bir özür olmadan namazı son vaktine bırakmak tahrimen mekruhtur.


    Sabah ve cuma namazı dışında namaz kılarken vaktin çıkmasının o namazı bozmayacağı konusunda alimler görüş birliği içindedir. Sabah namazında ise güneş doğarken namaz kılmayı nehyeden hadislere dayanan İmam Ebu Hanife güneşin doğmasının kılınmakta olan namazı bozacağını söylemiştir. Bunun yanında İmam Ebu Yusuf ve Muhammed son oturuşta teşehhüd miktarı oturulmuşsa namazın bozulmayacağını ifade etmişlerdir (Kasani, Bedaiu’s-Sanai’, I, 329; İbnü’l-Hümam, Fethu’l-Kadir, I, 386; II, 254). Diğer mezhepler ise Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sabah namazının bir rekatı kılındıktan sonra güneş doğar veya ikindi namazının bir rekatı kılındıktan sonra güneş batarsa o namazın tamamlanacağını ve geçerli olacağını bildiren hadisine (Buhari, Mevakit, 27) dayanarak namaz kılarken vaktin çıkmasının o namazı bozmayacağını belirtmişlerdir (İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, I, 95; İbn Kudame, el-Muğni, II, 16-17).


    Buna göre sabah namazında ihtilaf bulunmakla birlikte bir vaktin namazı kılınırken diğer vaktin ezanının okunması kılınmakta olan namazı bozmaz.
     
Yükleniyor...
- Namaz kılarken diğer Forum Tarih
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Edilmeli? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Tek başına namaz kılarken sehiv secdesi nasıl yapılır Dini Konular 23 Ocak 2015
Namaz Kılarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Dini Konular 17 Eylül 2014
Rüyada Ölmüş Birini Namaz Kılarken Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 25 Mayıs 2014